YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fetih Ordusu'ndan Esed güçlerine darbe
Fetih Ordusu'ndan Esed güçlerine darbe
10 Mayıs 2015 13:46
Suriye'de Fetih Ordusu'na bağlı birlikler İdlib'e bağlı Cisr eş-Şuğur ilçesinde Esed güçlerinin karargaha dönüştürdüğü Hastane binasına bomba yüklü araçla saldırıda bulunduğu bildirildi.

Fetih Ordusu'na bağlı Nusra Cephesi'nden yapılan açıklamada, birliklerin Cisr eş-Şuğur ilçesinde rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı Vatan Hastanesi kompleksine bomba yüklü araçla canlı bomba saldırısında bulunduğu belirtildi.

Bölgedeki yerel aktivistlerden Firas Taki, Fetih Ordusu'na bağlı birliklerin geçtiğimiz ay Cisr eş-Şuğur ilçesinin denetimini ele geçirmesinin ardından Esed güçlerinin karargah olarak kullandığı ve içerisinde 200 civarında rejim askerinin bulunduğu hastane kompleksini kuşattığını belirtti.

Günlerdir muhaliflerin kuşatması altında bulunan kompleks çevresinde çatışmaların yaşandığını dile getiren Taki, "Fetih Ordusu bugün bomba yüklü araçla binaya saldırı düzenledi. Eylemden sonra şimdi çatışmalar bina içerisinde devam ediyor." dedi.

Şam yönetimine bağlı güçlerin muhaliflerin hastane üzerindeki kuşatmayı kırmak için bölgeye takviye güçler gönderdiğini ve savaş uçaklarının da kompleks çevresini bombaladığına değinen Taki, "Orduya ait helikopterler İdlib ve Cisr eş-Şuğur ilçesi çevresindeki muhaliflerin elinde olan yerlere 'klor gazı' içerikli varil bombasıyla saldırdı" sözlerine yer verdi.

Taki, Nusra Cephesinin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda kaç kişinin öldüğü ve yaralandığına ilişkin bilgi vermedi.

28 Mart'ta Ahraru'ş Şam, Aksa Askerleri (Cundu'l-Aksa), Sunne Ordusu (Ceyşu's-Sunne), Feyleku'ş-Şam ve Hak Tugayı (Livau'l-Hak), Nusra Cephesi gibi grupların, Fetih Ordusu (Ceyş'ul Fetih) adı altında Nisan ayında İdlib'e ortak saldırı düzenlemesi sonucu İdlib kent merkezi tamamen muhaliflerin kontrolüne geçmişti.

Kent merkezinden kaçan 200 civarında Esed kuvveti ise şehrin çevresinde yer alan ve 4 yıldır askeri karargah olarak kullanılan Vatan Hastanesi Kompleksi'ne sığınmıştı.

Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı'nın (SRMD) kayıtlarına göre İdlib ve kırsalında olayların başladığı 2011 Mart'ından bu yana en az 14 bin kişi hayatını kaybetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler