YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ferguson'un ateşi dünyayı yakıyor
ABD'de siyahi bir gencin öldürülmesi ile başlayan ve genci öldüren polis memurunun suçsuz bulunmasıyla tekrar alevlenen Ferguson olayları İngiltere'ye de sıçradı.
Ferguson'un ateşi dünyayı yakıyor
27 Kasım 2014 / 18:27 Güncelleme: 27 Kasım 2014 / 18:31

ABD'nin Missouri eyaletindeki Ferguson bölgesinde silahsız siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesinden sonra alevlenen protestolar İngiltere'ye de sıçradı.

İngiltere'de binlerce kişi, ABD'de 18 yaşındaki Michael Brown'ı öldüren polisin yargılanmasına gerek görülmemesi kararını, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplanarak protesto etti.

Çok sayıda kişi, büyükelçilik önünde "Şiddetin mazereti olamaz", "Michael Brown için adalet" yazılı çeşitli pankartlar taşıdı, "Siyahilerin yaşamları da önemlidir" sloganları attı. Göstericiler arasında 2011 yılının yazında İngiltere genelinde yağmalama olaylarını tetikleyen ve polis tarafından vurularak öldürülen Mark Duggan'ın ailesi de yer aldı.

Mark Duggan'ın teyzesi Carole Duggan büyükelçilik önünde yaptığı konuşmada, "Michael Brown'un ailesine buradan taziyelerimizi iletiyoruz. Sevdiğiniz bir kişiyi polisin ellerinde kaybetmenin acısını biz de biliyoruz. Bu nedenle Ferguson'daki cesur topluma buradan dayanışma mesajı gönderiyoruz" dedi.

"Irkçılığa Karşı Dur" isimli kampanyayı yürüten grup tarafından düzenlenen protesto olaysız sona erdi. Büyükelçiliğin önünden ayrılan bazı küçük gruplar ise parlamento ve Başbakanlık binasına yürüdü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler