YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ferguson'da şiddet yeniden tırmanıyor!
ABD'nin Missiouri eyaletinde 18 yaşındaki siyahi genci öldüren polisin yargılanmaması kararı üzerine çıkan olaylar büyüdü.
Ferguson'da şiddet yeniden tırmanıyor!
26 Kasım 2014 / 02:00 Güncelleme: 26 Kasım 2014 / 07:54

Ajansların haberine göre; Missouri eyaletinin Ferguson kasabasında 9 Ağustos günü silahsız siyah genç Michael Brown’ı öldüren polisin jüri tarafından aklanmasına tepkiler büyüyor. Sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla 37 eyalette 130'dan fazla eylem bekleniyor. Yetkililer şiddetin tırmanmasından endişe ediyor. 

Missouri Valisi Jay Nixon, olayların merkezindeki Ferguson kasabasına 2 bin 200 asker sevk etti. Vali, can ve mal güvenliğinin korunacağını ve Ferguson halkının huzurunun sağlanacağını söyledi. Ferguson Belediye Başkanı James Knowles ise asker sevkiyatına geç kalındığını savundu.

Silahsız gencin ölümüyle iligli ‘adalet’ talep eden göstericiler pazartesiden beri sokaklara dökülürken, polis protestolara gazla müdahale etti. Olaylarda gözaltına alınan kişi sayısı salı günü 82'ye çıktı. Göstericiler ‘Kundaklama, kanunsuz gösteri, yağma ve kamu malına zarar verme’ gibi suçlamalarla göz altına alındı. 

Ferguson'da okullar tatil

Fergusonlu göstericiler Michael Brown’ı vuran polisin aklandığı jüri binasının önünde protesto çağrısı yaparken kasabada okullar salı günü için tatil edildi. Gece boyu süren gösterilerde onlarca bina ateşe verildi, 15’ten fazla silah sesi duyuldu. Olaylarda onlarca bina ve aracı ateşe veren göstericilerin bir kısmının özellikle alkol ve gıda satan dükkanları yağmaladı. Polis ciddi bir yaralanmanın olmadığını bildirdi.

Polis müdürü John Belmar pazartesi gecesi çıkan olayların siyah genç vurulduktan sonra düzenlenen gösterilerden daha şiddetli olduğunu vurguladı. Ayrıca New York, Chicago, Seattle , Los Angeles, Oakland ve Washington’da da gösteriler düzenlendi.

Soruşturmanın tarafsızlığı tartışılıyor

Soruşturma sürecinin hatalı olduğunu savunan ailenin avukatlarından Benjamin Crump, şüpheli polis memuru Darren Wilson'ın jüri karşısında çapraz sorguya tutulması gerektiğini söyledi.

Soruşturma Savcısı Bob McCullogh’un polis olan babasının da bir siyah tarafından öldürülmesi nedeniyle, avukatlar McCullogh’un ‘adil bir soruşturma’ yürütemeyeceği görüşünde. Savcı McCullogh, jürinin oy birliğiyle mi yoksa oy çokluğuyla mı polisi akladığına dair de bilgi vermedi.

Brown ailesine gencin vurulmasından beri destek veren insan hakları savunucusu ve din adamı Al Sharpton, jüri sisteminin bu davada hatalı kullanıldığını ve ailenin karara şaşırmadığını söyledi. 

BM: Emniyet ve yargı gözden geçirilmeli

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad Hüseyin, ABD’li yetkililerin emniyet ve yargıdaki renk ayrımına dayalı muameleyi gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Bu durumun nüfusun bir bölümünde “derin ve yaralayıcı” bir güvensizlik oluşturacağını söyleyen Hüseyin, ABD’de polis kurşunuyla vurulan, hapis yatan ve idam edilen siyahların diğer vatandaşlara oranının endişe verici olduğunu ifade etti.

Obama: Hayal kırıklığı yaşayanları anlıyorum

ABD Başkanı Barack Obama, Ferguson’da olanları bahane ederek şiddete başvuranlara hiçbir sempati duymadığını ama toplumun bazı kesimlerine adil davranılmadığı duygusuyla hayal kırıklığı yaşayanları anladığını söyledi. 

Karar sonrası yaşanan hayal kırıklığının sadece Brown’in öldürülmesiyle alakalı olmadığını, Afrikan-Amerikan toplumunda kanunların adaletli uygulanmadığına dair kökeni derinlere uzanan bir algı bulunduğunu belirten Obama, “Bu her yerde ve güvenlik güçlerinin çoğunluğu için geçerli olmayabilir ama insanların bu algısı da yaratılmış bir şey değil, kökleri bu ülkede uzun süredir var olan gerçeklere dayanıyor” diye konuştu.

Hayal kırıklıklarına yapıcı veya yıkıcı şekilde cevap verme yollarına dikkati çeken Obama, “Binaları yakmak, araçlara, mülklere zarar vermek, insanları tehlikeye atmak, bunlar yıkıcıdır ve bunların hiçbir gerekçesi olamaz. Bunlar suç davranışlarıdır ve bu tür suçlara karışanlar için işlem başlatılmalıdır” dedi.

Obama, medyadan çok ilgi görmeseler de aslında Chicago, New York, Los Angeles ve diğer yerlerdeki büyük gösterilerin barışçıl şekilde gerçekleştiğine de işaret etti.

"Yapıcı çalışmaya hazır olanlar; Başkanınız sizinle çalışacak"

"Eğer Amerikan toplumunun herhangi bir parçası kendisine adaletli davranıldığı ve hoş karşılandığı hissine sahip değilse, bu hepimizi riske sokar, hepimiz bundan kaygı duymalıyız” ifadesini kullanan Obama, sorunları yıkıcı değil yapıcı yollardan çözmeye çalışanlara seslenerek, Başkanları olarak onlarla çalışacağını söyledi.

Obama, bir Başkan olarak soruşturma ve incelemenin devam ettiği spesifik davalar hakkında konuşmasının uygun olmadığını ama halkın, kökleri derinlere dayanan kaygılarını ele almaları gerektiğini belirterek, "Yapıcı yollarla bunlara çözmek için çalışmaya hazır olanlar; Başkanınız sizinle çalışacak. Ülke genelindeki güvenlik güçleri ve valilikler ve belediyeler, sizlerle de çalışmak istiyorum" diye konuştu.

Toplumda güveni inşa etme çabaları başlatıyor

Obama, bunun bir parçası olarak Adalet Bakanı Eric Holder’a, Ferguson’daki olayı soruşturmasının yanı sıra toplumda güveni inşa etmeye odaklı bölgesel toplantı serileri oluşturmak için birlikte atılabilecek spesifik adımları belirlemesi talimatını verdiğini açıkladı. Obama, "Gelecek hafta, güvenlik güçlerinin adil olduğu ve ülkedeki her bir bireye eşit düzeyde uygulama yapıldığından emin olmak için atabileceğimiz spesifik adımları belirlemeye başlama amaçlı olarak, eyalet ve yerel yetkililer ile güvenlik güçleri, toplum liderleri ve dini liderleri bir araya getireceğiz” dedi.

"Kendi toplumunu zarara uğratanlara sempatim yok"

Obama, Ferguson'daki şiddet olayları hakkında da şunları söyledi:

"İşin özü şu: Yıkıcı davranışlar hiçbir yarar, değer getirmez. Ferguson’da olanların şiddet için gerekçe oluşturduğunu düşünenlere hiçbir sempatim yok. Kendi toplumunu zarara uğratanlara hiçbir sempatim yok. Ama, toplumun bazı kesimlerine adil davranılmadığı ve bazı bireylere diğerleri kadar değer verilmediği duygusuna sahip oldukları için hayal kırıklığı yaşayan ve acı duyan çoğunluğu anlıyorum, onlarla çalışmak istiyorum, Başkanınız sizinle. Odaklanmamız gereken bu, hadi yapıcı olalım."

Brown nasıl vuruldu?

Michael Brown ve arkadaşı Dorian Johnson 9 Ağustos günü sokakta yürüyorlardı. Arkalarından gelen polis memuru Darren Wilson iki arkadaştan trafiği engelledikleri gerekçesiyle kaldırıma geçmelerini istedi. Görgü tanıkları ikilinin polis aracına yaklaşıp ve Wilson’la tartıştıklarını, ardından da polisin silahını ateşlediğini anlatıyor.

Silah sesinin ardından Brown ve Dorian Johnson farklı yönlere kaçtı. Polis memuru takip ettiği Brown’a silahla altı kez ateş etti. Bu noktadan sonra tanık ifadeleri değişiyor. Polisin ellerini havaya kaldırmasını istediği, Brown’ın bu emre uyduğunu söyleyen tanıkların ifadeleri var. Buna karşın Wilson’ın polisin üzerine yürüdüğü iddiası da var.

Ferguson polisi olaydan sonra siyah gencin hırsızlık yaptığını gösteren güvenlik kamerası görüntülerini yayınladı. Ancak polis memurunun, Brown’ın hırsızlık yaptığından haberi olmadığı ortaya çıktı. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler