YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ferguson ateşi New York ve Washington'a sıçradı
ABD'nin Missouri Eyaleti'ndeki St. Louis kentinde silahsız siyahi genç Michael Brown'ı öldüren polis memurunun yargılanmasına gerek görmeyen jüri kararı üzerine New York' ve Washington'da protesto gösterileri düzenlendi.
Ferguson ateşi New York ve Washington'a sıçradı
02 Aralık 2014 / 00:36 Güncelleme: 02 Aralık 2014 / 00:46

ABD'nin Missouri Eyaleti'ndeki St. Louis kentinde silahsız siyahi genç Michael Brown'ı öldüren polis memurunun yargılanmasına gerek görmeyen jüri kararı üzerine New York'ta protesto gösterisi düzenlendi.

Öğle saatlerinden itibaren ev, okul ve işyerlerinden ellerini havaya kaldırarak ayrılan göstericiler, Union Meydanı'nda toplanarak St. Louis kentinin Ferguson semtindeki olayı protesto edildi. ABD'de yaşayan siyahilerin polis tarafından sistematik bir şekilde öldürüldüğünü öne süren göstericiler, sloganlar atarak polise ve juri kararına tepki gösterdi.

"Michael Brown için Adalet", "Siyahların hayatı da önemli" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, "Ellerim havada, ateş etme", "Adalet yoksa barış da yok", ''Katil polisler tutuklansın" sloganları attı.

Polisin gözetiminde Times Meydanı'na kadar yürüyen göstericiler zaman zaman Manhattan caddelerini trafiğe kapatmak istedi. Polis tarafından kaldırılıma yönlendirilen eylemcilerden birçoğu gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Olcay Şaşan adlı bir Türk ile bir de basın mensubu olduğu öğrenildi.

Gösteriler sırasında Times ve Union meydanlarında Michael Brown için saygı duruşunda bulunuldu.

Washington'da Adalet Bakanlığı önünde protesto

Siyahi genç Michael Brown'ı öldüren polis memurunun yargılanmasına gerek görmeyen jürinin kararına bir başka protesto başkent Washington'da Adalet Bakanlığı önünde gerçekleşti.

ABD'de, sosyal medya yoluyla haberleşilerek gün içinde aynı saatte ülke genelindeki çeşitli kentlerde protesto gösterileri düzenlendi Washington'da da Adalet Bakanlığı önünde toplanan 100 civarında eylemci, sloganlar atarak ve taşıdıkları pankartlarla jürinin kararına ve polise tepki gösterdi.

"Adalet yerini bulana kadar" eylemlerine devam edeceklerini belirten protestocular, Michael Brown'ın öldürülmesini sembolize etmek için bir süre yerde hareketsiz kaldı, birlikte el ele tutuşarak dayanışma mesajı verdi.

Eylemin organizatörlerinden Erika Totten, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polisi siyahilere karşı ayrımcılık yapmakla suçlayarak, eşinin artık koşuya gitmesine izin vermediğini anlattı. Totten, "Çünkü siyahi olup da kafasında kapüşon olan herkes adeta suçlu ya da tehdit olarak görülüyor. Öldürülseniz de kendilerini haklı çıkarıyorlar" dedi. Totten, jürinin kararından bu yana Ferguson'da olduğunu ve yarın tekrar gideceğini belirterek, üç gün arka arkaya polisin göz yaşartıcı gaz bombalarına maruz kaldığını söyledi.

Gösteriye katılan Deangelo Scott adlı yaşlı bir eylemci de "Martin Luther King'den bu yana politikacılar bizim sorunlarımıza kulak vermiyor. Birilerinin bu boşluğu doldurmasını bekliyorum" diyerek son günlerde düzenlenen gösterilerin kendisine "değişimin geldiğine" dair umut verdiğini kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler