18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,144
 • BIST93.506
 • Dolar4,7164
 • Euro5,4775
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2477
 • İstanbul25 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya21 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa26 °C
 • Kayseri25 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Felakette son durum...
Tüm dünyayı etkileyebilecek nükleer patlamaya karşı günlerdir mücadele veren Japon hükümeti tüm yolları deniyor...
Felakette son durum...
19 Mart 2011 / 07:30 Güncelleme: 19 Mart 2011 / 07:35

Fukushima dan sızan radyasyon ABD kıyılarına ulaşırken, Avrupa için de tehlike çanları çalmaya başladı...

Japonya'da Fukushima Nükleer San trali'nde kritik 24 saate girildi. San \J tralde çekirdeği soğutma çalışmaları başarısız olursa, nükleer erime ve patlama gerçekleşecek. Dünya olayı endişe ile izliyor. Kritik saatler üzerine Japon Hükümeti, işletici firma Tepco'nun santralde çalışan personelini geri çekmesini yasakladı. Tepco ise "Bu karar çalışanlar için ölüm fermanı demektir" diye tepki gösterdi.

Çalışmalar gönüllüler ile sürüyor. Havadan helikopterlerle reaktörlere su atan helikopterlerin yanı sıra itfaiye araçlarından tazyikli su sıkıldı. Reaktörün yakıt çubuklarını soğutma çalışmalarına 7 su tankeri katıldı. Bunun yanı sıra, reaktörlerin su ihtiyacını karşılayan pompanın tekrar çalıştırılması için reaktöre elektrik hattı çekildi.

Tehlike düzeyi 5'e çıktı

Bu adımların başarısız olması halinde reaktörün radyasyon sızdırmaması için çimento ile kapatılabileceği de gelen bilgiler arasında. Japonya, nükleer kazaların teh like potansiyelini ölçen yedi kademeli alarm cetvelinde Fukushima tesisindeki tehlikenin düzeyini dörtten beşe yükseltti. 1986'da meydana gelen Çernobil nükleer felaketi 7'nci kademedeydi. Santralin reaktörleri üzerinde hala sebebi konusunda muhtelif görüşlerin öne sürüldüğü beyaz bir bulut ya da duman tabakası var.

İki haftada İngiltere'ye gelir

Santralden yükselen radyoaktif serpinti ABD'nin California sahillerine ulaştı. Radyasyon seviyesinin, insanlara zarar verecek düzeyden çok uzak olduğunu söylediler. İsveç Savunma Araştırma Ens-titüsü'ndan Araştırma Direktörü LarsErik De Geer, havaya karışan nükleer parçacıkların ABD'nin ardından Avrupa'ya geleceğini öne sürdü. De Geer, "Çok büyük bir tehdit oluşturmaz. İnsanların endişe duyması gerekmez" dedi. Uzmanlar radyasyonun iki hafta içinde de İngiltere'ye ulaşacağını iddia etti.

SOĞUTULMASI AYLAR ALABİLİR

Soğutma sistemleri çalışmadığı için reaktörler de ve atık yakıt çubuklarının bulunduğu havuzlar da muazzam bir ısınma meydana geliyor. Fotoğrafta görülen 4 numaralı re aktör de, 13 metre derinliğindeki havuzun yangında kurumasıyla, kullanılmış uranyum çubuklarından kaynaklanan radyasyon atmosfere karışıyor. Reaktörlerden çıkarılsa bile uranyum çubuklarının son dere ce sıcak olduğu için soğutulmasının aylar alabileceği belirtildi.

EN ACI SAYGI DURUŞU

Japonya'da halk, ülkeyi vuran felaketler silsilesinde kaybettiklerini anmak için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide, yaklaşık 6 bin 911 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Polis, 10 bin 754 kişinin de kayıp olduğunu açıkladı. Japon yetkililer, depremdeki kayıplardan bazılarının felaket bölgesinde olmayabileceğini, bu kişileri tsunaminin denize sürüklemiş olmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

33 KİŞİLİK TÜRK EKİBİ FELAKET BÖLGESİNDE

Deprem ve tsunami sonrasında Japon hükümetinin uluslararası yardım talebi üzerine başta ABD ve Avrupa Birliği (AB) olmak üzere çok sayıda ülke, temel ihtiyaçların karşılanması için yardım gönderiyor. Uluslararası yardım kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları da başta Miyagi ve Fukushima olmak üzere çok sayıda bölgeye yardımları ulaştırmaya başladı. Uçaklarla getirilen yardımlar Japon yetkililer tarafından kayıt altına alındıktan sonra afet bölgelerine gönderiliyor.

Bölgede sızıntı yok

Türkiye de arama kurtarma ve diğer çalışmalarda bulunmak üzere 33 kişilik bir ekip dün akşam İstanbul'dan Tokyo'ya gönderdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Sivil savunma, arama-kurtarma, tıp ve iletişim alanında uzmanlardan ve Türkiye Atom Enerjisi Ajansı temsilcisinden oluşan ekibimiz, deprem ve tsunamiden en ağır hasara uğrayan bölgelerden Sendai şehrinin Kuzeyinde, Rifu şehrinde konuşlanarak faaliyet gösterecektir. Elimizdeki veriler, bu bölgenin felaket sonrasında ortaya çıkan radyasyon sızıntısından etkilenmediği doğrultusundadır" ifadelerine yer verildi. Ekibin, şartların elverdiği ölçü ve müddetçe bölgede faaliyet göstereceği belirtildi.

YAŞLILAR KADERLERİNE TERK EDİLDİ

Yaşlı nüfusun yüksek olduğu Japonya'da deprem ve tsunamiden de en fazla etkilenenler yaşlılar oldu. Fukushima nükleer reaktörüne 10 kilometre uzaklıkta bulunan Iwaki bölgesindeki bir hastanede 128 yaşlı insan terk edilmiş bir halde bulundu. Yaşlı kişilerden 14'ünün hastaneye kaldırılmalarının ardından öldüğü belirtildi. Diğer 12'si ise geçici olarak nakledildikleri bir lisenin spor salonunda öldü. Geçici tahliye merkezlerine nakledilen yaşlı hastalar, yakınlarının kendilerine ulaşmasını bekliyor.

Türk ve Japon çifti radyasyon korkusu ayırdı

Nükleer kriz sonrası, Türkiye dahil birçok ülke vatandaşlarına ülkeyi terk etme çağrısı yaparken Bulut Ayhan ve Japon eşi Mika Sasaki de bu yüzden ayrılmak zorunda kaldı. Binlerce kişi uçaklara binip Japonya'dan ayrılırken, havaalanları duygusal olaylara sahne oldu. Türk vatandaşı olan Ayhan ve Sasaki'nin Narita Uluslararası Havaalanı'nda vedalaşmaları duygusal görüntülere sahne oldu. Çift kontrol noktalarıyla uçağa biniş noktasını ayıran cam duvarın önünde telefonla konuşarak veda-laştı. Sasaki, Ayhan'ın radyasyona maruz kalmamak için ülkeyi terk ettiğini, kendisinin ise ailesini yalnız bırakmamak için Japonya'da kalmayı tercih ettiğini söyledi.

SANDRA 1 MİLYON DOLAR BAĞIŞLADI

Hollyvvood'un en çok kazananları listesinde 22'nci sırada yer alan Sandra Bullock, Japonya-'daki depremzedelere yardımcı olması için Kızıl Haç'a 1 milyon dolar bağış yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan Amerikan Kızıl Haç'ı yardım için Bullock ve ailesine minnettar olduklarını söyledi. 46 yaşındaki aktris kısa bir süre önce de Haiti depreminde zarar görenlere katkıda bulunmak amacıyla 'Sınır Tanımayan Doktorlar' adlı kuruluşa bağışta bulunmuştu. 2010 yılında yaklaşık 22 milyon dolar kazanan yıldız, şu an dört ayrı filmin çekimlerine devam ederken bir yandan da hazırlık aşamasında olan 5 filmde daha rol almayı bekliyor. Bullock gibi oyuncu olan Amanda Seyfriend de Japonya'ya yardım yapılması için düzenlenen etkinliğe katılarak insanlarla konuştu.

Japon halkı için imtihan

Japonya Başbakanı Naoto Kan Japonya'nın yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Japon halkını birlik olmaya çağıran Kan, ''Japonya'yı sıfırdan başlayarak yeniden inşa edeceğiz. Hepimiz bu kararlılığı paylaşmak zorundayız'' dedi. Konuşmasında Japon halkının cesaretinin kırılmamasını isteyen Kan, Japonların ''tıpkı geçmişte olduğu gibi
tüm gücüyle çalışarak Japonya'yı yeniden inşa edeceğini" belirtti. Kan, nükleer krizin Japon halkı için büyük bir imtihan olduğunu söyledi. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler