YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FBI'dan terör uyarısı
FBI'dan terör uyarısı
17 Aralık 2015 05:53
ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Amerikan kamuoyunu DAEŞ terörü konusunda uyanık olmaya çağırdı.

Comey, New York Polis Teşkilatı'nın (NYPD)Manhattan'daki merkezinde düzenlenen "Terörle Mücadele" konulu konferansta yaptığı konuşmada, terör tehdidinin artarak devam ettiğini belirtti.

"Bazıları radikalleşiyor" ifadesini kullanan Comey, Amerikan kamuoyundan teröre karşı uyanık olmalarını istedi. 

Teröristlerin ve sempatizanlarının erişilmez şifreli mesajlaşma sistemleri aracılığıyla iletişim kurduklarını kaydeden Comey, "Lütfen o vahşilerin, başarmak istedikleri şeyi gerçekleştirmelerine izin vermeyin" dedi.

- "DAEŞ küresel saldırılar peşinde"

Comey,DAEŞ'in büyük saldırılar yerine sosyal medyayı kullanarak dünyanın birçok yerinde "küçük küresel saldırılar" düzenleme hedefinde olduğunu söyledi.

Sosyal medyayı kullanmayan El Kaide'nin büyük terör saldırılarına odaklandığını belirten Comey, DAEŞ'in ise büyük saldırılar yerine, sosyal medyayı aktif kullanıp dünyanın birçok yerinde daha fazla "küçük küresel saldırılar" gerçekleştirmeyi hedeflediğini kaydetti.

- ABD'deki terörizm manzarası

Amerikalıların korkunun devre dışı bıraktığı devletle yaşamaması gerektiğini anlatan Comey, "sağlıklı farkındalık" kavramının önemine vurgu yaptı. 

Comey, Californiya'daki saldırının ardından New York ve Los Angeles'ta devlet okullarına yapılan tehditlerle ABD'deki terörizm manzarasının değiştiğini dile getirerek, ülkede son iki yıldır terör konusunda büyük bir paradigma değişimi yaşandığını ve teröristlerin daha çok halkın güvenliğine tehdit oluşturduğunu ifade etti.

- San Bernardino saldırısı

San Bernardino saldırısıyla ilgili de açıklamada bulunan Comey, bu saldırılarla ilgili bazı soru işaretlerinin henüz aydınlanmadığını söyledi.

Comey, 5 Amerikan askerinin hayatına mal olan 16 Temmuz'da Chattanooga'daki askeri tesise düzenlenen saldırının, yabancı terör propagandasından etkilenilmesi sonucunda gerçekleştirildiğini belirtirken, San Bernardino'da 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının sorumlusu ilan edilen Syed Rizwan Farook ve Tashfeen Malik arasında doğrudan mesajlaşma olduğunu ancak bugüne kadar cihat konusunda özel iletişim kurup kurmadıkları konusunda herhangi bir delilin bulunmadığını bildirdi.

Comey, konferanstan önce New York Emniyet Müdürü Bill Bratton ile de görüştü.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler