YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faysal'ın 40 yıllık görevi bitti!
Faysal'ın 40 yıllık görevi bitti!
29 Nisan 2015 15:39
Suudi Arabistan'da, 'dünyanın en uzun süre görev yapan dışişleri bakanı' sıfatına sahip olan Suud Faysal, alınan yeni kararla görevini devretti.

Al Jazeera’nın haberine göre; Kral Selman’ın Suudi Arabistan'da krallık tahtına oturmasından sonra çok sayıda bakan görevden alındı. 1975 yılından beri Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturan 75 yaşındaki Suud Faysal da koltuğunu devretti. değişikliklerin yeniden yapılanma kapsamında yapıldığı belirtiliyor.

Suud Faysal, 40 yıl süren görev süresiyle dünyanın en uzun süre görevde kalan dışişleri bakanı oldu.
Suud Faysal görev süresi boyunca dört farklı Suud Kralı ile çalıştı.

ABD’nin bölgedeki önemli bir siyasi ve ekonomik müttefiki olan Suudi Arabistan’ın Dışişleri Bakanı sıfatıyla, diplomatik çevrelerin saygı duyduğu bir isim haline geldi.

Son yıllarda kötüleşen sağlık durumuna rağmen, Arap Baharı sonrasında ortaya çıkan yeni dengelerin ışığında görevini sürdürdü.

Faysal, daha önce yaptığı bir açıklamada, üzüntü duyduğu en önemli konunun, görev süresi boyunca ‘bir Filistin devletinin kurulamamış olması’ olduğunu belirtmişti.

Suud Faysal’ın yerine, Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Ahmed Cübeyir dışişleri bakanlığı koltuğuna oturacak.

Faysal ise Kral Selman’ın Dışişleri Danışmanı olarak sembolik bir görev yürütecek.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens Mukrin bin Abdulaziz'i kendi isteği üzerine görevden alarak, yerine yeğeni İkinci Veliaht ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz'i veliaht olarak atadı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler