YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fas'tan Uluslararası Af Örgütü çalışanlarını sınır dışı edecek
Fas'tan Uluslararası Af Örgütü çalışanlarını sınır dışı edecek
12 Haziran 2015 01:46
Fas'ın, Uluslararası Af Örgütü'nün biri Türk diğeri İngiliz 2 çalışanını sınır dışı etme kararı aldığı bildirildi.

Fas İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın, izin almadan göçmenlerin ve iltica etmek isteyenlerin durumlarına ilişkin saha araştırması yapan Uluslararası Af Örgütü çalışanı biri Türk vatandaşı 2 yabancıyı sınır dışı etmeye karar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, Fas yönetiminin Uluslararası Af Örgütü'nden söz konusu çalışmayı anlaşma sağlanana kadar yapmamasını istediği ifade edildi.

AA muhabirine konuşan Uluslararası Af Örgütü Fas Direktörü Muhammed es-Sektau, "Fas İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıkça insan hakları ihlalidir. Fas'ın insan hakları konusundaki yükümlülüklerine ve insan haklarının iyileşmesi konusunda iradesi olduğu yönündeki söylemine aykırıdır" dedi.

Yapılanın Uluslararası Af Örgütü'nün ülkede olumlu karşılandığı yönündeki açıklamalara da uymadığını ifade eden Sektau, örgütün yalnızca çalışmalarının engellenmediğini, farklı zorluklarla da karşılaştıklarını dile getirdi.

Sınır dışı edilen Af Örgütü çalışanlarından birinin Türkiye vatandaşı İrem Arf, diğerinin ise Örgütün Göç ve İltica Programı Müdürü olduğunu kaydeden Sektau, Arf'ın birkaç saatlik polis soruşturmasının ardından ilk uçakla Paris'e gönderildiğini belirtti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler