YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fas'ta göçmenlerin yürüyüşüne müdahale
Fas'ta göçmenlerin yürüyüşüne müdahale
31 Ağustos 2014 01:44
Fas'ın Tanca kentinde dün çıkan arbede sonucu Senegalli göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından Afrikalı göçmenlerin düzenlemek istediği yürüyüşe müdahale edildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Afrikalı göçmenler, emniyet güçleri ile önceki gece yaşanan arbedede hayatını kaybeden Senegalli göçmenin kaldırıldığı Beşinci Muhammed Hastanesine yürüyüş düzenlemek istedi. Güvenlik güçleri, izinsiz olduğu gerekçesiyle yürüyüşü engelledi.

Beşinci Muhammed Hastanesinin çevresinde de muhtemel bir saldırıyı önlemek üzere yoğun güvenlik önlemleri alındığı kaydedildi.

Öte yandan, Afrikalı göçmenler ile güvenlik güçleri arasında dün akşam da arbede çıktığı, iki taraftan da yaralananların olduğu, bazı göçmenlerin ise gözaltına alındığı bildirildi.

Tanca Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, el-İrfan Mahallesi sakinleri ile göçmenler arasında cuma gecesi çıkan kavgada 1 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı ifade edilmişti.

Açıklamada, karşılıklı taş atıldığı ve güvenlik güçlerinin müdahalesinin ardından 9 kişinin gözaltına alındığı belirtilmişti.

Resmi istatistiklere göre, Fas'ta 25 bin ile 45 bin civarında göçmen bulunuyor ve bunların büyük çoğunluğu Sahra altı Afrika ülkelerinden geliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler