YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fas, Yemen'e asker gönderecek
Fas, Yemen'e asker gönderecek
08 Eylül 2015 01:16
Yemen'de Ensarullah Hareketi'ne (Husiler) karşı yürütülen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin operasyonlarına destek vermek amacı ile Fas'ın bu ülkeye asker göndereceği belirtildi.

Fas'da yayın yapan el-Yevm24 (Bugün24) adlı internet sitesinde verilen haberde, olası kara harekatına destek vermek için Fas'ın asker göndereceği ifade edildi.

Haberde ayrıca Fas'ın da dahil olduğu diğer 9 koalisyon ülkesinin de asker gönderme hazırlığı içerisinde olduğu vurgulandı. Aynı haber sitesinde, söz konusu asker gönderiminin ilerleyen saatler içinde gerçekleşeceği ve Suudi Arabistan'daki operasyon merkezinde bulunan Mısır, Ürdün, Sudan, Kuveyt ve Fas askerlerinin Yemen'in Marib kentinde bulunan Husi karşıtı Halk Direnişi Güçleri'ne (HDG) katılacağı iddia edildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ülkelerinden Suudi Arabistan, Bahreyn ve Katar halihazırda Marib'deki HDG güçleri ile birlikte Husilere karşı kara operasyonu yürütüyor.

Katar bölgeye 1000 asker daha göndereceğini belirtmiş, helikopter ve zırhlı araçlardan oluşan birliklerin Marib'e ulaştığını açıklamıştı. Koalisyon ülkelerinin Yemen'e kara birliklerini gönderme kararı, Husilerin Marib'deki son saldırısında yaşanan ağır kayıplara bağlanıyor.

Husilerin, Ma'rib'in Safir beldesinde bulunan bir askeri kampa roketlerle gerçekleştirdiği saldırıda, koalisyon güçlerine bağlı 22 Birleşik Arab Emirlikleri askeri hayatını kaybetmişti. Suudi Arabistan yaşanan bu kayıpların ardından Sana'daki Husi hedeflerine yönelik hava operasyonlarını artırmıştı.

Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak amacıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış, ardından Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı duyurulmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler