YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fas ve Libya'da uzlaşma sağlanamadı
Fas ve Libya'da uzlaşma sağlanamadı
06 Mart 2015 23:15
Fas'ta düzenlenen Libya müzakerelerinde tarafların, ulusal birlik hükümetinin oluşturulması konusunda görüş birliği sağlayamadığı bildirildi.

Görüşmelerde Milli Genel Kongre (MGK) heyeti, yasama organı tarafından denetlenecek ve desteklenecek bir hükümet kurulmasını talep etti. Buna karşın Tobruk'taki Temsilciler Meclisi heyetinin, bağımsız bir başbakan tarafından yönetilecek bağımsız hükümetin kurulmasında ısrarcı olması nedeniyle görüş birliğine varılamadı.

MGK heyeti başkanı Salih el-Mahzum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya'daki siyasi krizden çıkışın, yasama organı yoluyla hükümet oluşturulması ile hükümetin bu güç tarafından denetlenmesi ve desteklenmesiyle gerçekleşebileceğini söyledi.

Söz konusu yasama organının diyalog görüşmelerine katılan tarafların onayını alması gerektiğini vurgulayan Mahzum, "Libya sokaklarını ve uluslararası toplumu sürecin olumlu şekilde devam ettiği konusunda rahatlatabiliriz. MGK bütün önerilere açıktır" diye konuştu.

Temsilciler Meclisi heyetinin başkanı Muhammed Ali Şuayb ise bağımsız hükümet istediklerini belirterek, "Kesinlikle bağımsız bir hükümet olmalı. Başbakan da bağımsız ve tüm siyasi kesimlerce kabul gören biri olmalı" ifadesini kullandı. 

Bugünkü oturumlarda ayrıca silahlı unsurların kentlerden ve havalimanlarından çıkarılmasını da içeren güvenlik tedbirlerinin tartışıldığını kaydeden Şuayb, hükümeti oluşturacak kişiler üzerinde durulmadığını, öncelikle hükümetin şeklinin ele alındığını ifade etti. 

Bu arada görüşmelere katılan adının açıklanmasını istemeyen bir MGK üyesi, taraflar arasında, başkanının seçilme kriterleri konusunda uzlaşmaya varıldığını ancak yasama görevini yerine getirecek yapının belirlenmesi konusunda ihtilafların devam ettiğini belirtti.

Yetkili, söz konusu kriterleri, "Başka bir ülkenin vatandaşlığını taşımaması, herhangi bir siyasi akıma üyeliğinin bulunmaması, Temsilciler Meclisi veya MGK'dan aday olmaması" şeklinde sıraladı. 

BM Libya Destek Misyonu'nun (UNSMIL) gözetiminde, Libya'daki çatışan taraflar arasında yürütülecek müzakereler, başkent Rabat'taki es-Sahirat bölgesinde dün başladı.

Ülkedeki krize siyasi çözüm bulmak için BM öncülüğünde taraflar arasında başlatılan Trablus'taki MGK üyelerinin katılmadığı diyalog görüşmelerinin birinci ve ikinci turları İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılmıştı. Trablus yönetiminin, müzakerelerin ülke içerisinde yapılması şartını öne sürmesinin ardından Libya'nın Gadamis kentinde BM gözetiminde dolaylı olarak yürütülen görüşmelerde temsilcileri ve zamanı belirlenen müzakerelerin, Fas'ta yapılacağı açıklanmıştı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler