YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fas Kralı Nijerya Cumhurbaşkanını reddetti
Fas Kralı Nijerya Cumhurbaşkanını reddetti
07 Mart 2015 00:09
Fas Kralı 6. Muhammed'in, Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan ile telefonda görüşmeyi kabul etmediği bildirildi.

Fas Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kral 6. Muhammed'in, "Nijerya'da bu ay sonu yapılacak seçimleri göz önüne alarak, ülkedeki müslüman seçmenleri etkilememek için yeniden aday olan Cumhurbaşkanı Jonathan'ın görüşme talebine cevap vermeyi uygun görmediği" belirtildi.

Kralın ayrıca talebin, "Fas-Nijerya arasında ulusal, Arap ve İslami konularda yakınlaşma olduğu" şeklinde algılanabileceği inancı taşıdığı için bu kararı aldığı belirtildi.

Açıklamada son olarak, Nijerya yönetiminin bu talebinin, diplomatik bir girişimden çok bu ülkedeki "Müslüman seçmenleri etkilemeye" yönelik olduğu savunuldu.

Nijerya'da halkın, devlet başkanı ve federal parlamentonun üyelerini belirlemek için 14 Şubat'ta sandık başına gitmesi planlanıyordu. Ülkedeki seçim komisyonu, istihbarat servislerinin tavsiyeleri üzerine seçimleri 28 Mart'a ertelemişti. 

Fas, 1960'da bağımsızlığını kazanmasının ardından Nijerya ile diplomatik ilişkiler kuran ülkelerin başında geliyor. Nijerya'nın, 1984'te Fas'taki ayrılıkçı "Polisario Cephesi"ni tanımasının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler, ilk kez Kral 2. Hasan'ın kararıyla kesilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler