YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fallon'un sözleri Türkiye'de tepki toplamıştı
Fallon'un sözleri Türkiye'de tepki toplamıştı
Fallon'un sözleri Türkiye'de tepki toplamıştı
12 Mart 2008 / 09:52 Güncelleme: 12 Mart 2008 / 00:00

ABD'nin, İran ve Irak'ın da yer aldığı Yakın Doğu bölgesinden sorumlu Merkez Komutanlığı'nın (Centcom) Komutanı Oramiral William Fallon, ani bir kararla görevinden istifa etti.


Oramiral Fallon, geçen hafta Kongre'deki bir konuşmasında terör örgütü PKK ile bir çeşit uzlaşmanın gerektiğini ileri süren sözleri yüzünden Türkiye'de gündeme gelmiş ve tepki toplamıştı. Fallon, geçen hafta yayımlanan Esquire dergisinde, “ABD'nin, nükleer programı nedeniyle İran'a karşı askeri çözüme başvurma eğilimine karşı çıkan tek ses” olarak tanımlanmıştı. Bu gelişmeden hareketle Washington'da, Fallon'un İran konusunda Başkan Bush'un politikasına karşı çıktığı için görevden ayrıldığı yorumları yapılıyor. Savunma Bakanı Robert Gates, gazetecilere, Fallon'un dün sabah emekliye ayrılmak için kendisinden izin istediğini ve istifa kararının tamamen Fallon'a ait olduğunu belirterek, “Bu doğru hareketti” diye konuştu.


GÖRÜŞ AYRILIĞI İMASI


Gates, Esquire dergisinde çıkan, “Oramiral Fallon'un görevden alınması, ABD'nin İran ile savaşa girmeye hazırlandığı yönünde bir işaretolacak” şeklindeki değerlendirmenin hatırlatılması üzerine, “Bu, sadece saçma” dedi. Irak'ta bulunan Oramiral Fallon, yazılı açıklamasında, Centcom'un amaçlarına ilişkin bir görüş ayrılığı bulunduğunu sanmadığını, ancak bu yöndeki bir algılamanın bile görevini etkili şekilde yerine getirmesine izin vermeyeceğini ve bu yüzden ayrılmaya karar verdiğini belirtti.Fallon, resmen bu ay sonunda emekliye ayrılacak. Centcom komutanlığına asaleten atama yapılana kadar bu göreve komutan yardımcısı Korgeneral Martin Dempsey vekalet edecek. YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler