YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
F-16’lar İsrail uçağı için kalktı
F-16’lar İsrail uçağı için kalktı
17 Mayıs 2012 08:01
İsrail’e ait bir uçak geçtiğimiz pazartesi günü KKTC hava sahasını 5 kez ihlal etti. Bunun üzerine İncirlik’ten kalkan iki Türk F-16’sı İsrail uçağını engelleyerek KKTC hava sahasından uzaklaştırdı

GENELKURMAY, üç gün önce KKTC hava sahasını ihlal eden bir İsrail uçağı yüzünden Türkiye’nin alarma geçtiğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer verilen duyuruda 14 Mayıs’ta gerçekleşen ihlale ilişkin şu ifadeler yer aldı: “İsrail’e ait tipi tespit edilemeyen bir uçak, 11.05-12.49 saatleri arasında, KKTC hava sahasını (karasuları üzerindeki), 5 defa ve toplam 8 dakika süreyle ihlal etmiştir. Bu durum üzerine, İncirlik’te konuşlu 2 F-16 uçağımıza, 12.43-14.28 saatleri arasında Hakiki Alarm (Scramble) verilmiş ve uçaklarımız, KKTC hava sahasında devriye uçuşu icra ederek, anılan uçağın KKTC hava sahasını ihlale devam etmesini önlemiştir.”

Gerekli tepki gösterilecek

Olay, TSK tarafından Dışişleri Bakanlığı’na bildirildi. Dışişleri kaynakları, “Yakın dönemde İsrail’den böyle bir ihlal gerçekleşmemişti. Başta askeri makamlar olmak üzere konu çok boyutlu olarak inceleniyor. Gerekli tepki ve girişimler yapılacak. İhlalin KKTC hava sahasında gerçekleşmesi nedeniyle incelemeyi bu boyut üzerinden de yapacağız” açıklamasını yaptı. Mavi Marmara olayının ardından Türkiye ile ilişkileri gerilen İsrail’in son yıllarda bu tür bir ihlali bulunmuyordu. En son 2007’de İsrail’in Türk hava sahasını ihlal ettiği iddia edilmişti ancak resmi açıklama yapılmamıştı.

5 ayda 83 ihlal

Son 5 ayda Türk hava sahası 83 kez ihlal edildi. İhlal gerçekleştiren ülkelerin başında Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında sık sık Türk savaş uçaklarıyla it dalaşına giren Yunanistan geliyor. Yunanistan, 2012 başından bu yana Türk hava sahasını 47 kez ihlal etti. Yunanistan’ın ardından İtalya (20), İngiltere (5), Kanada (4), Fransa (4), İspanya (1), Belçika (1) ve son olarak da İsrail (1) geliyor. Ekonomik darboğazdaki Yunanistan’a, Türk uçaklarını Ege’de “püskürtme manevraları” ve it dalaşı milyonlarca euro’ya mal oluyor. Yunanistan, karasularında sınırın 6 mil olmasına rağmen hava sahasının 10 mil olduğunu iddia ediyor. Türkiye ise Yunan hava sahasının 6 mil olduğunu savunuyor.

Başbakan onayıyla uçak düşürülebilir

HAKİKİ alarm (scramble), hava sahası ihlali durumunda, hava savunma nöbeti tutan uçaklara veriliyor. Harekat merkezi hakiki alarm vererek, nöbet tutan askeri uçaklardan, ihlalci uçağın ülkesini tespit etmesini ve ilhal bölgesinden uzaklaştırılarak en yakın alana indirmesini emrediyor. Hakiki alarm-da, ülkelerin gerginlik boyutu da dikkate alınarak yaptırımlar artırılabiliyor. İhlal eden uçağın düşürülmesi alternatifi ise sırasıyla Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı ve Başbakan onayıyla gerçekleşebiliyor.  VATAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler