YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ezher'den 'acil zirve' çağrısı
Ezher'den 'acil zirve' çağrısı
30 Ekim 2012 17:11
Ezher Üniversitesi, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Myanmar gündemiyle Dışişleri Bakanları düzeyinde acilen toplanması çağrısında bulundu.

Ezher'den yapılan açıklamada, Myanmar'daki Müslümanların maruz kaldıkları şiddetin önüne geçilebilmesi  ve yaşanan krizin çözümü konusunda hükümete baskı yapılması için İİT'nın Dışişleri Bakanları düzeyinde acilen toplanması istendi.

Açıklamada, Myanmar hükümetinden bölgede barışın sağlanması, yaşanan kutuplaşmanın sona erdirilmesi, evlerinden ayrılmak zorunda bırakılan Müslümanların yeni evlere yerleştirilmesi ve bölgede ekonomik kalkınmanın sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması talep edildi.

Yazılı açıklamada ayrıca, İslam alemine hitaben, ''Myanmar'daki kardeşlerinizin yiyecek, giyecek ve tıbbi malzeme başta olmak üzere sizin her türlü desteğinize ihtiyacı var'' ifadelerine yer verilirken, resmi ve sivil bütün yardım kuruluşlarına ''Dünya vicdanının sessiz kaldığı mazlum kardeşlerinize yardım elinizi uzatın'' çağrısı yapıldı.

Myanmar'da Müslümanların maruz kaldığı zulmün, Myanmar polisinin gözleri önünde  yaşandığına işaret edilen açıklamada, uluslararası toplumun derhal bu katliamın durdurulması konusunda sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiği ifade edildi.

Ezher, Myanmar'da Müslümanların maruz kaldığı vahşetin uluslararası kanunlara ve ahlaki, insani ilkelere aykırı olduğunu belirterek bu vahşete derhal son verilmesini istedi.

Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletinde Rakhine Budistleri ile Rohingya Müslümanları arasında devam eden çatışmalarda sadece 21 Ekim'den bu yana, 27 bini Müslümanlardan olmak üzere toplam 28 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Hükümet, son olaylarda 84 kişinin öldüğünü ve 129 kişinin yaralandığını açıklarken, insan hakları örgütleri ölü sayısının çok daha yüksek olduğunu bildiriyor. aa
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler