YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ev sahibi olmayana kız yok!
Ev sahibi olmayana kız yok!
05 Ocak 2012 09:18
Ülkede yapılan araştırma, kadınların yüzde 70'inin evi olmayan erkeklerle evlenmeyi istemediğini, birçoğunun da durumu iyi olmayan erkeklerle flört etmeyi istemediğini ortaya çıkardı.

Çin'de yapılan bir araştırmaya göre Çinli kadınların yüzde 70'i ev sahibi olmayan erkeklerle evlenmek istemezken, birçoğu fakir erkeklerle flört etmeyi dahi istemiyor.

Çongçing Sabah Postası gazetesinin haberine göre, araştırmaya katılan kadınların yüzde 92'si evlenmek için istikrarlı bir geliri olan erkeği tercih ederken, yüzde 80'i 4 bin yüen'in altında (yaklaşık 1194 TL) geliri olanların flört etmeye uygun olmadığı görüşünde.

Katılımcıların yüzde 27'si ise ayda ortalama 10 bin yüen kazanan bir erkeğin "bir kız arkadaşı hak ettiğini" düşünüyor.

Çin Vatandaşlık İşleri Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada, kadınların yüzde 57'si iyi bir koca bulmanın, başarılı bir kariyerden daha önemli olduğunu düşünürken, bu oranın geçen yıl yapılan araştırmaya göre yüzde 14 düştüğü kaydediliyor.

Araştırma ekibinde bulunan bir yetkili bu durumu "Çinlilerin artık daha rasyonel olması ve evlilik hazırlıklarında gelirin ve konut meselesinin temel konulardan görmesi" olarak değerlendiriyor.

Katılımcıların yüzde 70'i geleneksel bir çeyiz beklemezken, yüzde 40'ı "özgürlüklerini kaybetme, sorumluluk alma, aile içi şiddet ve yüksek boşanma oranları" nedeniyle evlenmekten korkuyor.

Ülkede hızlı evlenme ve boşanma oranlarının artışı dikkati çekerken, 2011 yılında boşanma oranının bir önceki yıla oranla yüzde 7 arttığı belirtiliyor.

Araştırmada günde 5 bin 300 çiftin boşandığı kaydediliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler