YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Etnik çatışma: 45 ölü
Etnik çatışma: 45 ölü
11 Haziran 2010 21:04
Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki gerilim her geçen gün tırmanıyor.

Kırgızistan'ın güneyinde Kırgızlar ile Özbekler arasında çıkan ve hala devam eden çatışmalarda 45 kişinin öldüğü 632 kişinin hastanelere başvurduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'nın Basın Sözcüsü Elena Bayalinova yaptığı açıklamada, yerel saatle 23.20 itibariyle 45 kişinin öldüğünü, 632 kişinin yaralandığını belirtti.

Bayalinova, yaralıların büyük çoğunluğunun durumunun çok ağır olduğunu ve bir çoğunun silahla yaralandığını ifade etti. Bayalinova, Bişkek'ten bugün 27 doktorun bölgeye gönderildiğini hatırlattı.

Oş eyaletinde ambulansların ve sağlık ekiplerin taşlı sopalı saldırıya uğradığını anımsatan Bayalinova, karanlığın çökmesiyle sağlık ekiplerinin imdat çağrılarına can güvenliği nedeniyle çıkmama kararı aldığını kaydetti.

Bayalinova, Nisan ayında Türkiye'den gelen tıbbı yardımın bir kısmını bugün Oş'taki hastanelere verilmek üzere gönderildiğini anımsattı.

Kırgızistan'ın Oş eyaletinde çıkan çatışmayı kontrol etmek için geçici hükümet bugün, bölgede olağanüstü hal ilan etmiş, 18.00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı başlatılmıştı.  AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler