YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Etiyopyalılar sandık başında
Etiyopyalılar sandık başında
24 Mayıs 2015 12:24
Ülkede gerçekleştirilen genel seçimlerde oy verme işlemi başladı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan seçimlere 58 siyasi parti katılıyor.

Etiyopya Ulusal Seçim Kurulu Sözcüsü Demissew Benti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oy verme işleminin yerel saatle 06.00'da başladığını ve ülke genelindeki 45 bin merkezde seçimin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Oyunu kullanan Ayale Daba da "Oyumu tercih ettiğim partiden yana kullandım. Geleceğimiz için oy verdiğimize inanıyorum" diye konuştu.

Ülkenin monarşi, komünist ve sosyalist dönemlerine tanık olan 106 yaşındaki Baysas Bachole ise "Çocuklarımın geleceği için oy kullanıyorum" dedi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan seçimlerde, 58 siyasi parti ve 5 bin 819 aday, parlamentodaki 547 sandalye için yarışıyor.

Oy verme işleminin saat 18.00'de sona ereceği seçimin resmi olmayan sonuçlarının cuma günü, resmi sonuçların ise 22 Haziran tarihinde ilan edilmesi bekleniyor.

Yaklaşık 90 milyon nüfusa sahip Etiyopya'da, 36,8 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor.

Kamuoyu araştırmalarında, 1991 yılından beri iktidarda bulunan Etiyopya Halkın Devrimci Demokratik Cephesi (EPRDF) bu seçimin de favorisi olarak görülüyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler