YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Etiyopya'da Paskalya heyecanı
Etiyopya'da Paskalya heyecanı
11 Nisan 2015 17:04
Etiyopyalı Ortadoks Hristiyanlar yarın Paskalya Bayramı'nı kutlamaya hazırlanıyor. Son 55 gün boyunca oruç tutan ve hiçbir hayvansal gıda yemeyen Etiyopyalı Ortadokslar, Paskalya için alışveriş merkezlerine akın etti.

Oruçtan sonra Paskalya Bayramı'nda et yemek Etiyopyalı Hristiyan Ortodokslar için bir gelenek. Bu nedenle Etiyopyalılar pazarlardan inek, koyun, keçi ve tavuk satın alıyor. Kesilen hayvanlar aynı zamanda kurban olarak da kabul ediliyor.

Sadece canlı hayvan pazarları değil, kıyafet, şekerleme ve süs malzemesi satan yerlerde de Paskalya Bayramı nedeniyle yoğunluk gözleniyor. Alışveriş yapan Etiyopyalılar ise yüksek fiyatlardan şikayetçi.

Tsegaye Gebru, "Bugün orta boy bir koyun aldım. Fiyatı 130 dolar. Biraz pahalı, pazarda fiyatların artmış olduğunu gördüm" dedi.

Hewan Abera ise bayram için pazardan çocuklarına elbise aldığını belirterek, "Pahalı da olsa Paskalya Bayramı için çocuklarıma yeni elbiseler aldım. Önemli olan bu bayramı neşe içinde kutlamak" diye konuştu.

Addis Ababa Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi Muhasebe Bölümü öğretim görevlisi Abebe Shiferaw de Paskalya Bayramı'nın Etiyopya'da bütçeleri aşan harcamalara yol açtığını belirterek, halkın sınırlı bütçe ile çılgınca alışveriş yapmaması gerektiği konusunda uyarda bulunduklarını dile getirdi.

Etiyopya'daki birçok büyük kilisede paskalya için törenler düzenleniyor. Etiyopyalı Hristiyanlar bu günden kiliselere akın ederken, başkent Addis Ababa başta olmak üzere birçok kentte Paskalya nedeniyle geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gözleniyor.

Paskalya Bayramı dolayısıyla Etiyopya'da dün başlayan resmi tatil pazartesi gününe kadar devam edecek.


AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler