YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Etiyopya'da BM-Afrika Birliği İstişare Toplantısı
Etiyopya'da BM-Afrika Birliği İstişare Toplantısı
12 Mart 2015 23:07
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ile Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi (AUPSC) arasında düzenlenen istişare toplantısı, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapıldı.

Afrika’da barış ve istikrarı sağlamanın yolları ile çözüm olanaklarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Afrika Birliği Namibya Daimi Temsilcisi Anne Mutelo, AUPSC yetkililerini, barış ve istikrarı sağlamak amacıyla BMGK ile AUPSC’nin düzenlediği ziyaretlere katılmaya çağırdı.

BM Afrika Birliği Ofisi (UNOAU) Başkanı ve BM Sudan ve Güney Sudan Özel Temsilcisi Haile Menkerios da BM’nin, barış ve güvenlik iş birliğini güçlendirmek için BMGK ile AUPSC’den sürekli dayanışma halinde olmalarını istediğini hatırlattı.

Terör örgütü Boko Haram’ın, örgütlerin en tehlikelisi olduğunu ifade eden Menkerios, bu grubun, Orta ve Batı Afrika’da da barış ve güvenliği tehdit ettiğini vurguladı.

BM Fransa Daimi Temsilcisi Francois Delattre ise Güney Sudan’da barışın sağlanmasında ilerleme kaydedilememesinin, uluslararası toplumda "hayal kırıklığına" neden olduğunu ifade ederek, söz konusu durumun, "çatışan taraflar arasında var olan liderlik eksikliğini ortaya çıkardığını" savundu.  

Toplantıda, başta Boko Haram’a karşı mücadele olmak üzere Somali, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’deki durumların yanı sıra Güney Sudan ve Darfur’daki krizler de masaya yatırıldı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler