YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ETA silahı bıraktı!
İspanyol terör örgütü ETA, 43 yıllık silahlı mücadeleyi sona erdirdiğini ilan etti
ETA silahı bıraktı!
21 Ekim 2011 / 07:30 Güncelleme: 21 Ekim 2011 / 07:33
İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı terör örgütü ETA, 43 yıl sonra silahlı mücadeleyi bıraktığını ilan etti.

Örgüt dün Bask bölgesinde yayın yapan Gara ve Berria gazetelerinin internet sayfasında yazılı ve görüntülü olarak yaptığı açıklamada 'silahlı faaliyetlerini tamamen sona erdirdiğini' duyurdu. İspanyol hükümetine de 'çatışmanın sonuçlarını çözüme kavuşturmak için direkt bir diyalog yolu açılması' çağrısında bulundu. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da açıklamayı, "Bu, demokrasinin, yasaların ve aklın bir başarısı." diye değerlendirdi.

Başbakan Zapatero, basına yaptığı açıklamada, ''Bu son, tüm siyasi partilerin birlik olmasının bir neticesidir. Hukuk devleti, birlikte yaşamanın tek modeli olarak üstün geldi. Bu başarı, İspanyol toplumunun kararlılığı ve ılımlı yaklaşımı sayesinde gerçekleşebildi. Özellikle Bask toplumunu düşünüyorum. Korkuyla düğümlenen bir yaşamın sona ermesinin zevkini çıkartacak." diye konuştu. İspanya'nın çok uzun yıllar acı çektiğini ve teröre karşı mücadele ettiğini belirterek, ''Bizimkisi terörizmsiz bir demokrasi olacak ama şimdiye kadar olan terör asla hafızalarımızdan silinmeyecek.'' ifadelerini kullandı. Zapatero, gelecek 20 Kasım'da yapılacak erken genel seçimler sonrasında iktidara gelecek hükümetin, "yeni bir döneme liderlik edeceğini" vurguladı.

ETA'nın, İspanya için tarihi bir dönüm noktası olan açıklaması, yüzleri kapalı 3 kişi tarafından okundu. ETA bildirisinde, ''Bask bölgesinde yeni bir siyasi dönem başladı. Siyasi sorunlara demokratik ve adil çözüm bulabilmek için tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız.'' denildi. Kararın 'açık, kararlı ve son' olduğu belirtilerek, İspanya ve Fransa'ya "çatışmanın sonuçlarını" çözüme kavuşturmak için "direkt diyalog" başlatma çağrısı yapıldı. Bunun kolay bir yol olmadığını belirten örgüt, "uzun yıllar süren mücadelenin bu imkânı doğurduğunu" savundu. ETA'nın açıklamasında ne örgütün feshedilmesine ne de silah teslim edilmesine herhangi bir atıfta bulunulmaması ise dikkat çekti.

ETA, ocak ayında kalıcı ateşkes ilan etmiş, fakat şimdiye kadar silahlı direnişi bıraktığına dair bir açıklama yapmamıştı. ETA'nın uzun süredir beklenen açıklaması, San Sebastian şehrinde düzenlenen "Uluslararası Barış Koferansı"ndan sadece üç gün sonra geldi. Tam adı 'Bask Yurdu ve Özgürlüğü' anlamına gelen Euskadi Ta Azkatasuna (ETA), İspanya'nın kuzeyi ve Fransa'nın güneyini içine alan bir Bask devleti kurulması talebiyle 1968'de silahlı mücadele başlattı. Örgüt, 800'den fazla kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor. ETA'nın siyasi kolu Batasuna partisi 2003'te kapatılmıştı. İspanya hükümeti, son yıllarda Fransa'nın da desteğiyle ETA'nın lider kadrosundaki birçok militanı yakalamış, örgüt ciddi güç kaybına uğramıştı. İspanya cezaevlerinde yaklaşık 600 ETA üyesi tutuklu bulunuyor.  (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler