YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Estonya'dan Yunanistan'a sert tepki: "Sorumsuz davrandılar"
Estonya'dan Yunanistan'a sert tepki: "Sorumsuz davrandılar"
29 Haziran 2015 00:14
Estonya Başbakanı Taavi Roivas, "(Yunanistan) Ortaklarıyla istişare olmadan sorumsuz davrandılar. Özellikle de kendi vatandaşları, ülke ekonomisi ve Avrupa'nın geleceği için" dedi.

Roivas, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin daha iyi kararlar verebileceğini söyledi.

"Avrupa Birliği, Yunanistan'dan durumun ciddiyetini anlamasını ve reforma karar verme gerekliliğini bekliyordu. O yüzden Avro Bölgesi'nin aldığı son karar Estonya için hayal kırıklığı oldu" ifadelerini kullanan Roivas, AB ülkelerinin Yunanistan hükümeti ve halkını her zaman desteklediğini kaydetti.

Yunanistan için hala umutlu olduğunu ifade eden Roivas, "Daha iyi geleceğe sahip olmak için potansiyel var" diye konuştu.

Yunan hükümetinden referandum kararı beklenmediğini kaydeden Roivas, "Ortaklarıyla istişare olmadan sorumsuz davrandılar. Özellikle de kendi vatandaşları, ülke ekonomisi ve Avrupa'nın geleceği için. Bu karar çok etkileyeci olabilir" görüşünü paylaştı.

Roivas, "Kısa bir sürede referanduma gitmelerine rağmen umarım Yunanlar doğru olanı yapacak. Estonya ve tüm Avro Bölgesi ülkeleri tamamen bu işe odaklandı. Gereken neyse onu yapmaya da hazırız" dedi.

Avro Bölgesi maliye bakanları, bu ay sonunda sürsesi dolan Yunanistan'ın kurtarma programını uzatmayı reddetti. Yunanistan'nın salı günü IMF'ye 1,6 milyar avro ödemesi gerekiyor. Yeni kredi gelmediği takdirde Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkma ihtimali bulunuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler