YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Estonya'dan Türkiye'ye destek çağrısı
Estonya'dan Türkiye'ye destek çağrısı
10 Eylül 2015 01:05
Estonya Başbakanı Taavi Roivas, Avrupa Birliği’nde (AB) yaşanan sığınmacı krizine ilişkin, "AB'nin, Türkiye’yi daha fazla desteklemesi gerekir. Oradaki mültecilere yardım etmeli" dedi.

Roivas, DELFİ adlı internet haber sitesine, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in sığınmacıların dağıtımı planını değerlendirdi.

AB’nin durumunu iyi anladıklarını ve teklif edilen yeni mülteci kotasını kabul edebileceklerini anlatan Roivas, "Juncker’in dediği gibi Avrupa’da durum karmaşık. Artık sığınmacı kotasını tartışmak değil dayanışma zamanı. Savaştan kaçan insanlara yardım etmeliyiz" ifadesini kullandı.

Başbakan Roivas, 2 milyondan fazla mülteciye kucak açan Türkiye’nin, AB tarafından yardım alması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de çok fazla sığınmacı bulunuyor. Lübnan ve Ürdün de aynı şekilde. AB'nin, Türkiye’yi daha fazla desteklemesi gerekir. Oradaki mültecilere yardım etmeli" diye konuştu.

Roivas, AB'nin sığınmacı krizini çözebilmesi için Suriye’de barışın sağlanması adına gerekli adımların atılması gerektiğini vurguladı.

AB Komisyonu Başkanı Juncker'in sığınmacıların dağıtımı planına göre, Estonya'nın 373 sığınmacıyı kabul etmesi bekleniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler