YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esrarengiz virüs ölüm saçıyor
Ukrayna’da henüz tespit edilemeyen bir virüse rastlandı. Virüsün yol açtığı salgın hastalıktan ölen kişi sayısı 53'e yükseldi....
Esrarengiz virüs ölüm saçıyor
02 Kasım 2009 / 08:57 Güncelleme: 02 Kasım 2009 / 09:09

Dünya domuz gribiyle mücadele ederken Ukrayna'da henüz ne olduğu tespit edilemeyen bir virüse rastlandı. Virüsün yol açtığı salgın hastalıktan şimdiye kadar 53 kişi öldü, 184 bin 919 kişi ise yaşam mücadelesi veriyor. 7 bin 383 kişinin ise çeşitli hastanalerde tedavisi sürüyor. Karantinaya alınan ülkede giriş çıkışlarda yoğun güvenlik önlemleri alınıyor. Hastalık belirtisi taşıyan yabancıların ülkeye girişine izin verilmiyor. Salgın hastalıklar nedeniyle bütün okullar ve üniversiteler 3 hafta süreliğine kapatıldı.

62 MİLYON DOLAR AYRILDI

Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko halkın paniğe sevk edilmemesi uyarısında bulundu. Aynı zamanda Timoşenko, virüsle mücadele için bütçeden ayrılan yaklaşık 62 milyon dolarlık kaynağın bir bölümünün hastalığın yoğunlukta olduğu bölgelere aktarılmaya başlandığını söyledi. Sağlık Bakanlığı grip salgını hakkında bilgi almak isteyenler için 24 saat ulaşılabilecek bir telefon hattı açtı. Ayrıca bakanlık grip riski grubundaki hamileler için doğumevleri tahsis etti.

DSÖ HEYETİ DESTEK İÇİN GİDİYOR

Cumhurbaşkanlığı seçimi arifesindeki ülkedeki bütün mitingler ve toplu gösteriler belirsiz bir süreyle iptal edilirken, Timoşenko 17 Ocak 2010'da yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçim takviminde değişiklik olmadığını belirtti. Başbakan, yaşadıkları olağanüstü sağlık sorunu dolayısıyla dünyadan acil yardım istedi. 5 kişilik Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcilerinden oluşan bir heyet, bugün Ukrayna'ya giderek incelemelerde bulunacak. 12 ülkenin sağlık bakanlıkları ile AB ve NATO temsilcilerinin Ukrayna ile işbirliğine hazır olduklarını açıkladı. Ülkede bugüne kadar domuz gribi nedeniyle 4 kişi hayatını kaybetti. 

KiLiSELERDE ÖZEL AYiN

Ukrayna'daki kiliseler ülkeyi kasıp kavuran grip ve salgın için özel ayinler yaparak toplu dua ediyor. Bir kilisenin Başrahibi Ata Boris, "Ülkemizde bir salgın var. Kiliseler her afet ve olağanüstü durumlarda dua ihtiyacı hissediyor. Biz, bu tür bela ve musibetlerin insanların günahlarından dolayı başına geldiğine inanıyoruz. Bütün halkımızın sağlığı için dua ediyoruz" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler