YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esma ''tehlikenin'' farkındaydı
Meydanlarındaki devrim mücadelesinin sembol ismi Esma, askerin yönetime el koymasının çok büyük bir tehlike olduğunu söyleyerek arkadaşlarını gösterilere teşvik etmiş.
Esma ''tehlikenin'' farkındaydı
18 Ağustos 2013 / 19:07 Güncelleme: 18 Ağustos 2013 / 19:09

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden Muhammed el-Bilteci'nın kızı Esma Muhammed el-Bilteci, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki devrim mücadelesinin sembol isimlerindendi.

Annesinin yanından hiç ayrılmayan ve meydanlardaki yaralıların yardımına koşan Esma, geçen çarşamba günü demokrasi yanlılarına yönelik düzenlenen katliamda keskin nişancı tarafından öldürülmüştü.

AA muhabirine konuşan Esma'nın arkadaşlarından İsar Yusuf, "Esma her zaman bizi gösterilere katılmaya teşvik ederdi. Çünkü askerin yönetime el koymasının çok büyük bir tehlike olduğunu biliyordu" dedi.

Yusuf, yaşı küçük olmasına rağmen Esma'nın devrim bilincine sahip olduğunu vurgulayarak, "İhvan mensupları olmasak da bizi gösterilere katılmak gerektiği konusunda ikna etmeye çalışıyordu" diye konuştu.

Sara Suveylim ise Esma'nın annesinin yanında vefat ettiğini, doktorların bir yandan annesini teskin etmeye çalışırken bir yandan da babası Bilteci'ye kızının vefat haberini verdiklerini söyledi.

Arkadaşlarının ifadesine göre tıp eğitimi almak isteyen lise öğrencisi Esma, babasını da Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisindeki aktivistlerin yanında yer alması için teşvik etmişti.

Mısır güvenlik güçleri, 14 Ağustos'ta demokrasi yanlılarının gösteri düzenlediği Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına silahlı müdahalede bulunmuş, müdahale sonrası yaşanan katliamda 3 bin 533 kişi ölmüş, 11 bin 520 kişi yaralanmıştı.

AA

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler