YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski Rum vekilden darbe yorumu: Fırsatı kaçırdık!
Kıbrıs Rum Kesiminde eski milletvekili Hristos Rotsas, "Türkiye'deki darbe gecesi büyük bir fırsat kaçırıldı. Esir Kıbrıs 42 yıl eli-ayağı bağlı pasif oturmasaydı, dün gece belki de Kıbrıs'ın gecesi olacaktı" dedi.
Eski Rum vekilden darbe yorumu: Fırsatı kaçırdık!
19 Temmuz 2016 / 13:35 Güncelleme: 19 Temmuz 2016 / 15:32

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in doğal lideri olduğu Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ eski milletvekili Hristos Rotsas, Rum hükümetini eleştirdi ve Türkiye’de darbe girişimi esnasında KKTC’ye saldırıp Türk askerlerinin esir alınabileceğini ileri sürerek, bu fırsatın heba edildiğini savundu. 

Rotsas, Facebook hesabından, “Türkiye’deki darbe gecesi büyük bir fırsat kaçırıldı. 42 yıldır eli kolu bağlı pasif oturulmasaydı, darbe girişimi gecesi belki de Rum gecesi olacaktı” diye yazdı. 
Rum gazeteciler, Rotsas’a sosyal medya mesajının detaylarını sordu. 

Rotsas “Fırsat çıktığında kullanabilmek için 1974’ten bu yana hazırlık yapmalıydık. Hastanelerin ne kadar kişi alabileceği, birimlerin hazırlık durumunun ne olduğu bilinmeliydi. O gece kargaşadan dolayı, saldıranın Kıbrıslı Rumlar mı darbeciler mi olduğunu bilemeyecek durumdaki Türk ordusuna baskın yapabilirdik. 43 bin Türk askeri esir alınabilir, çoğu Baf havaalanına ve Vasiliko’ya götürülebilirdi.

Ancak, bunun için Rum kesimi bugünkü gibi hazırlıksız değil, bunca yıl hazırlık yapmış olmalıydı. Elimizde 43 bin Türk askeri tutsağımız olsaydı Türkiye herhangi bir şey yapmaya kalkışamayacak ve bizim ordularımız Girne kıyılarına ulaştığında, mağlup olacaktı. Türkler iki üç gün bombardıman yapar, sonra vazgeçerdi” diye konuştu. 

TEPKİ ÇEKTİ

Rotsas’ın bu mesajı, yüzlerce facebook kullanıcısının tepkisine neden oldu.

Rum medyası, darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesinde KKTC’deki birliklerin alarm durumunda olduğuna dikkat çekti. Medyadaki bazı yorumlarda, “Türk ordusu böyle bir maceraya izin verecek bir rehavet halinde değildi, ordu teyakkuzdaydı” ifadeleri kullanıldı. 

 // Gedge
Sizin erkeklikle bişey kazandığınız ne zaman görüldüki zaten.Sanki uçak kaldıracak top atacak paraları varda fırsatı değerlendirememiş aç köpekler....
19 Temmuz 2016 21:37
ak
 // fuat
Biz kaçırdık fırsatı haritadan silerdik sizi ne güzel olurdu...
19 Temmuz 2016 20:47
İyi olurdu..
 // ustura
Rum vekil haklı, onlar Kıprısın tamamını ele gecirebilirlerdi, bizde Yunanistan'ı, adaları .......
19 Temmuz 2016 Salı 18:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler