YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski CIA Ajanı bilgi sızdırmaktan suçlu bulundu
Eski CIA Ajanı bilgi sızdırmaktan suçlu bulundu
27 Ocak 2015 00:46
ABD Federal Mahkemesinde jüri, eski CIA ajanı Jeffrey Sterling'i, CIA’nın İran’ın nükleer programına karşı yürüttüğü operasyonun bilgilerini New York Times muhabirine sızdırdığı gerekçesiyle suçlu buldu.

Virginia’da görülen duruşmada, jüri, 47 yaşındaki eski CIA ajanı Sterling’in federal mahkemede karşı karşıya olduğu 9 suçlamadan da suçlu olduğu kararına vardı. Savcılar, Sterling’in New York Times muhabiri James Risen’a CIA’nın Tahran yönetiminin nükleer programına yönelik yürütülen operasyona ilişkin gizli bilgileri sızdırdığını iddia etti.

ABD Bölge Hakimi Leonie M. Brinkema, cezası 24 Nisan’da verilecek olan Sterling'in o tarihe kadar kefaletle serbest bırakılmasının kararlaştırıldığını belirtti. 

İki Pulitzer ödülüne sahip olan New York Times muhabiri Risen, 2006 yılında, dönemin ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin CIA’yı yasa dışı olarak nasıl kullandığını anlatan Savaş Devleti (State of War) isimli bir kitap yayımlamıştı.

CIA’nın, Tahran yönetiminin nükleer programını başarısız kılmak için Merlin Operasyonu (Operation Merlin) düzenlediğini ve operasyonun başarısızlıkla sonuçlandığı iddiasına yer verilen kitabın piyasaya çıkmasının ardından kısa bir süre sonra da Jefreyy Sterling hakkında CIA belgelerini illegal yollardan elde etmek ve devlete ait gizli belgeleri Risen’a vermek suçlamasıyla dava açılmıştı. Risen da uzun bir süre kaynağını açıklamayı reddetmişti. 

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler