YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski bakana 7 yıl hapis
Eski bakana 7 yıl hapis
29 Kasım 2011 17:21
Seçimlerde kaynağı belirsiz harcamalar yaptığı gerekçesiyle tutuklanan eski bakana 7 yıl hapis cezası verildi.

Makedonya'da genel seçim kampanyası sırasında kaynağı belirsiz harcamalar yaptığı gerekçesiyle tutuklanan eski İçişleri Bakanı ve Birleşik Makedonya Partisi Genel Başkanı Lube Boşkovski, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti Boşkovski'yi kara para aklamak ve ülkeye yasa dışı yollardan para sokmak suçlarını işlediği kanaatine vardı. Boşkovski söz konusu suçlardan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Boşkovski'nin karara itiraz hakkı bulunuyor. 

Lube Boşkovski'nin eşi Violeta Boşovska mahkeme kararının siyasi olduğunu ileri sürerek, "Biz artık Makedonya yargısına güvenmiyoruz. Temyiz ile Yüksek Mahkemeye de güvenimiz kalmadığı için itirazda bulunmayacağız. Konuyu uluslararası insan hakları mahkemesine taşıyacağız" dedi.

Lube Boşkovski, 2001 yılında Makedonya'daki iç savaş sırasında Arnavutların yaşadığı Luboten köyüne düzenlenen baskında masum insanların öldürülmesinden sorumlu olarak eski Yugoslavya için kurulan Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından da yargılanmıştı. Boşkovski 4,5 yıl süren dava sonunda delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler