YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski bakan gözaltına alındı
Eski bakan gözaltına alındı
01 Nisan 2010 16:35
Hakkında 'yolsuzluk' ve 'devleti zarara uğratmak'tan soruşturma açıklan eski Savunma Bakanı gözaltına alındı.

Bulgaristan'da Örgütlü Suçlarla Mücadele Servisi'nin (GDBOP) düzenlediği operasyonda, hakkında "yolsuzluk" ve "devleti zarara uğratmak"tan soruşturma açılan eski Savunma Bakanı Nikolay Tzonev'in başkent Sofya'da Askeri Tıp Akademisi Hastanesinde gözaltına alındığı açıklandı.

İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi, GDBOP'nin bu sabah düzenlediği diğer iki operasyonda ise yine Tzonev soruşturmasıyla ilgili Maliye Bakanlığının eski Genel Sekreteri Tenço Popov ve Sofya Şehir Mahkemesi Hakimi Petar Santirov'un da gözaltına alındığını duyurdu.

Tzonev'in suç ortakları oldukları ileri sürülen Popov ve Santinov'un ev ve ofislerinde arama yapıldığı, Popov'un ofisinde Tzonev'in suçsuz bulunması için ilgili yerlere rüşvet olarak verilmek üzere hazırlanan 25 bin avro ve 25 bin leva (12,5 bin avro) nakit para bulunduğu bildirildi.

Nikolay Tzonev, savunma bakanı olarak görev yaptığı dönemde, bakanlığın ihtiyacı olmamasına rağmen bir metal üretim tesisinin satın alınmasına izin vererek görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Tzonev hakkında hazırlanan iddianamede eski savunma bakanının bu kararı yüzünden devlete 8 milyon leva (4 milyon avro) zarar verdiği öne sürülüyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler