YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski ajan sığınacak yer arıyor
Eski ajan sığınacak yer arıyor
24 Haziran 2013 13:42
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) bilgilerini sızdıran eski istihbarat ajanı Edward Snowden’in Moskova’dan Küba’ya giden bir uçağa rezervasyon yaptırdığı bildirildi.

Rus haber ajansı ITAR-Tass’ın haberinde, Hong Kong’dan ayrılarak Moskova’ya gelen Snowden’in, Küba’ya oradan da Venezuela’nın başkenti Caracas’a geçeceği ifade edildi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Snowden’in Moskova’dan aktarmalı olarak başka bir istikamete gideceğinin doğrulandığı belirtildi.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino dün, ABD hükümeti tarafından aranan Snowden’in Güney Amerika’daki ülkeye sığınma talebinde bulunduğunu açıklamıştı. Ancak Hong Kong’dan ayrılarak Moskova’ya gelen Snowden beklenildiği üzere Ekvador Büyükelçiliği’ne gelmedi. Snowden’in pasaportunun ise Hong Kong’dan ayrılmadan önce iptal edildiği belirtildi.

Edward Snowden, 20 Mayıs’ta NSA’in, telefon kayıtlarının ve Internet verilerinin toplanmasına yönelik iki gizli gözetim programıyla ilgili bilgileri sızdırdıktan sonra Hong Kong’a kaçmıştı. Bugün itibariyle Moskova’ya gelen Snowden’in Rus vizesi bulunmadığı için yerel saatle 02.00’de Küba’nın başkenti Havana’ya giden SU150 uçağına kadar havalimanı terminalinde bekleyeceği ihtimali üzerinde yoğunlaşılıyor.

Snowden’in WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange gibi Ekvador’da politik sığınma arayacağı tahmin ediliyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler