YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Esed'in gitmesi için tek yol...'
'Esed'in gitmesi için tek yol...'
30 Aralık 2012 14:37
Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, ''Suriye'de Esed'in gitmesi için tek yol siyasi çözüm'' dedi.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği Genel Merkezi'nde Suriye krizini görüşmek üzere Arap Birliği Genel Sekteri Nebil el-Arabi ile bir araya gelen İbrahimi, düzenlenen ortak basın toplantısında, ''Suriye'de Esed'in gitmesi için tek yol siyasi çözüm'' diye konuştu.

''Suriye'de durum giderek kötüleşiyor'' diyen İbrahimi, ''Suriye'de meydana gelen olaylarda 50 bin kişi hayatını kaybetti, 4 milyon insan farklı ülkelerde sığınmacı olarak yaşıyor, 2 milyon kişi de açlık ve sefaletle boğuşuyor'' ifadesini kullandı.

İbrahimi, Suriye'deki krizin çözülmemesi halinde tüm dünyada barışın tehdit altında olacağını vurgulayarak, Suriye'nin yeni Somali olması ihtimalinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

''Muhaliflerin Esed'in yönetimi terk etmesini istemesi onların hakkı, ancak bu nasıl olacak '' ifadesini kullanan İbrahimi şöyle devam etti:

''Ayrılıklar keşke bu kadar gecikmeden halledilseydi. 2011 yılında Suriye krizinin çözümü daha kolaydı. Meşru talepler ve hedefler belirlenmeli. Benim önerim kapsamlı bir siyasi değişime gidilmesi yönünde. Barış süreci için atılacak adım, silahların bırakılmasını ve tam yetkili bir hükümetin kurulmasını sağlayan başkanlık seçimlerine gidilmesini gerektiriyor. Suriye, gelecekte 32 yıl önce yönetildiği gibi yönetilemez.''

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye krizini dün görüşen Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, geçen çarşamba Suriye'ye gitmiş, Devlet Başkanı Beşşar Esed ve Suriye'deki bazı muhalif isimlerle bir araya gelmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler