YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed'in "Genel Af" yalanı ortaya çıktı
Esed, 9 Haziran'dan bugüne kadar işlenen suçlar için genel affı öngören 2014/22 sayılı yasama kararını onayladığını duyurmuştu. Ancak Uluslararası insan hakları kuruluşları, Esed'in, ilan ettiği genel affın gerçekçi olmadığını açıkladı.
Esed'in "Genel Af" yalanı ortaya çıktı
18 Temmuz 2014 / 19:00 Güncelleme: 18 Temmuz 2014 / 20:58

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) ve İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün de (HRW) aralarında bulunduğu 12 insan hakları kuruluşundan yapılan ortak açıklamada, af ilanının üzerinden bir aydan fazla süre geçmesine rağmen hapishanelerdeki onlarca insan hakları savunucusu ve basın mensubunun serbest bırakılmadığı belirtildi.

Açıklamada, HRW'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika Sorumlusu Nedim Huri'nin, "Esed, genel affı ilan etmesiyle birçok tutuklu ve aileye umut verdi. Ancak birkaç hafta geçmesine rağmen genel affın bir sonuç vermemesi hayal kırıklığı yaşattı" ifadelerine yer verildi.
Esed'in, genel af konusunda ciddi olmadığını savunan Huri, "Esed bu konuda ciddiyse hapishanelerdeki tutukluların durumunu incelemek üzere bağımsız denetleyicilere izin versin. Esed hapishanelerinde kaç tutuklunun bulunduğu ve nelerle suçlandıkları tespit edilsin. Aksi halde Esed, sahte afla birilerini serbest bırakırken yerlerine başka barışçıları tutuklayacak" değerlendirmesinde bulundu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler