YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed'in B Planı Hazır
Esed'in B Planı Hazır
21 Temmuz 2012 11:53
Muhaliflerin saldırıları ve uluslararası baskı karşısında sıkışan Esed'in, ülkeyi bölmek istediği ortaya çıktı.

Uluslararası baskılar karşısında sıkışan Suriye lideri Beşşar Esed'ın hazırladığı 'B planı' doğrultusunda Lazikiye merkezli bir Alevi-Nusayri devleti kuracağı iddia edildi.

Batılı ülkeler, şiddetin devam ettiği Suriye'de Esed sonrasını tartışırken; Eş Şarkül Avsat Gazetesi'nden çarpıcı bir iddia geldi.

Londra merkezli gazete, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'ın bir Alevi devleti kurmaya hazırlandığını iddia etti.

İddiaya göre, muhaliflerin saldırıları ve uluslararası baskı karşısında sıkışan Esad, bir 'B planı' hazırladı.

Güvenlik güçlerinin Akdeniz kıyısındaki kentlere, Humus, Hula, El Haffe ve Tiremise'ye yönelik saldırıların planın bir parçası olduğu ve Esed yönetiminin amacının Sunni nüfusu göç ettirip, Alevi nüfusu genişleterek bölgedeki demografik yapıyı değiştirmek olduğu öne sürüldü.

Gazetede yer alan iddiaya göre, Alevi devletinin başkentinin Lazikiye olması planlanıyor.

'MERKEZ BANKASI REZERVİ TARTUS'A TAŞINDI'

Eş Şarkül Avsat'a konuşan Suriye'li muhaliflerden de iddiayı destekler yönde bir açıklama geldi.

Muhalifler, yönetim karşıtı gösterilerin başlamasından sonra merkez bankasındaki para rezervinin bir bölümünün Tartus'a taşındığını, lojistik hazırlıkları yapıldığını ve güvenlik merkezlerinin kurulduğunu öne sürdü.

'KÜRT DEVLETİNE ZEMİN HAZIRLAR'

Uzmanlar kurulacak bir Alevi devletinin Kürt devleti kurulmasına zemin hazırlayacağını ve bunun haritanın yeniden çizilmesi anlamına geleceğini belirtiyor.

ABD'DEN DESTEK

ABD liderliğindeki batılı ülkelerin bu plana karşı çıkmadığı, zayıf ve parçalı bir Ortadoğu'nun İsrail'in lehine olduğu vurgulanıyor.

İLK DEĞİL

Suriye'de Alevi devleti kurulması bir ilk değil. Alevi devleti ülkenin 1923'te Fransız mandasına geçmesiyle de gündeme gelmişti. Fransızların 1930 yılında kurdurduğu Lazikiye Sancağı adındaki devlet 1936'da Suriye'ye katılmıştı.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler