YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed'e Halep engeli
Esed'e Halep engeli
28 Ağustos 2013 16:32
Muhalifler, Esed ordusunun Halep'e giden tek güvenli yolunu da ele geçirdi

Suriye'de muhalif 10 tugayın ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda, Halep'te Suriye ordusunun tek güvenli geçit yolu üzerinde bulunan Hanaser, Eseriye ve İsfira kasabaları ele geçirildi.

Rejimin Halep'e askeri mühimmat ve asker sevkiyatını durdurmak için planlanan operasyon iki gün buyunca devam etti. Muhalif guruplar, Halep'in tamamını kontrol altına almak için stratejik bölgelere yoğunlaştı.

Hama kentinden Halep'e mühimmat geçişinin sağlandığı Hanaser yolundaki 5 kontrol noktasına düzenlenen operasyonda Esed ordusuna bağlı onlarca asker öldürülürken, 15 asker de esir alındı.

Ortaklaşa düzenlenen operasyona Tevhid Tugayı, Ahrar'ur Şam, Fecr'u Şam Hareketi, Emcad'ul İslam ve Ensar'ul Hilafe, İbn Teymiye Tugayı, Hamza Tugayı, Ensar'us Sunne gibi büyük birlikler katıldı. Operasyon sonrasında rejim askerleri ve mühimmat geçişinin sağlandığı bölgedeki kontrol noktalarıyla birlikte 5 tank ve çok miktarda mühimmat da muhaliflerin eline geçti.

"Öldürülen sivillerin cesetleri su kuyularına atıldı"

AA muhabirine konuşan bölgedeki aktivistlerden Ebu Salih, Esed ordusunun muhaliflerle bağlantıları olduğunu düşündükleri köylere baskın yaparak gözaltına aldıkları sivilleri öldürdüğünü ve cesetlerini de kuyulara attığını iddia etti.

Kendisinin kuyuları gördüğünü ve kuyulardan çıkarılan 154 kişinin kimliklerinin tespit edildiğini ifade eden Ebu Salih, "Muhalifler, köylülerin uyarısını dikkate alarak yaptıkları araştırma sonucu, Hanaser kasabasına bağlı Resm el-Nagel köyünde 100 ve Mezra köyünde 54 sivilin cesetlerini su kuyularında buldu" dedi.

Ebu Salih, rejimin kontrolündeki civar köylerde de benzeri katliamların işlenmiş olmasından endişe edildiğini kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler