YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed'e darbe üstüne darbe
Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta Bölgesi, muhalif güçlerince ele geçirildi.
Esed'e darbe üstüne darbe
14 Kasım 2012 / 16:17 Güncelleme: 14 Kasım 2012 / 16:19

Şam'da bulunan muhalif Rıdvan Tugayı Komutanı Ebu Ubeyde, kentin doğu kesiminde bulunan ve birçok askeri birliğinin de içerisinde olduğu Doğu Guta Bölgesi'nin büyük bir kısmının alındığını belirtti.

Kalan bölgeler için de ilerlemelerin devam ettiğini ifade eden Ubeyde, Doğu Guta'da rejime ait 5 askeri birliği vurduklarını ve tüm yardım yollarını kestiklerini söyledi. Bölgenin kontrolünü sağladıklarını aktaran komutan Ebu Ubeyde, ilerlemelerini savaş uçaklarının durdurduğunu ve en büyük korkularının hava savunma sisteminin kullanılması olduğunu belirtti.

Esed rejiminin kara operasyonlarda bittiği için hava savunma sistemini kullandığının ifade eden Ebu Ubeyde, Şam'ın Haresta semtinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleriyle Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Bir ay içerisinde Suriye'de çok şeyin değişeceğini ve muhaliflerin birçok kenti ele geçireceklerini savunan Ebu Ubeyde, ''yakında ülke içerisinde herkesimden büyük çözülmeler yaşanacak, bu çözülmeler genellikle siyasilerden olacağının düşünüyorum'' dedi.

Yakın zamanda ülkenin kuzey kesimlerinde yer alan birçok kentin muhaliflerce kontrolünün sağlanacağına dikkati çeken Ebu Ubeyde, rejimin son zamanlarını yaşadığından dolayı muhaliflerin yoğun yaşadığı kentleri savaş uçaklarınca bombaladığını belirtti. aa
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler