YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed'e büyük şok! IŞİD tüm bağlantısını kesti...
Esed'e büyük şok! IŞİD tüm bağlantısını kesti...
28 Ekim 2015 19:00
IŞİD, Esed rejiminin ikmal yolu olan Hama ile Halep arasındaki karayolunun kontrolünü ele geçirdi. Böylece rejimin Halep bağlantısı kesildi.

IŞİD, Esed rejiminin Hama'dan Halep'e ikmal yolunun kontrolünü sağlayarak, rejimin Halep kent merkezi ile bağlantısını kesti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre,  IŞİD, bu sabah Halep'in güneydoğusunda yer alan rejim kontrolündeki Safira ilçesine girdi. Rejim güçleriyle yaşanan şiddetli çatışmaların sonucunda ilçenin yarısı IŞİD'in eline geçerken, onlarca rejim askeri esir alındı.

Safira, Halep- Hama yolu üzerinde bulunması nedeniyle rejim için lojistik ve stratejik önem taşıyor.

Halep kırsalının güneydoğusunu elinde bulunduran Esed güçleri kuzeyde ve batıda muhalifler, doğuda ise  IŞİD tarafından kuşatma altında tutuluyor.

Rejim, Humus-Halep karayolu muhaliflerin kontrolünde olduğu için Halep'e Hama üzerindeki bu yoldan ulaşıyordu. IŞİD, rejimin Halep'e güneydoğu yönünden bağlantısı niteliğindeki karayolunun kontrolünü sağlayarak, rejimin Hama üzerinden Halep'e ikmal yolunu kesmiş oldu. Halep-Hama karayolu, son iki yıl içinde yol birkaç defa muhalifler ve rejim arasında el değiştirmişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler