YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed'e ağır darbe
Avrupa Birliği (AB), Suriye ve İran'ı hedef alan yeni yaptırımlar planlıyor.
Esed'e ağır darbe
12 Ekim 2012 / 12:31 Güncelleme: 12 Ekim 2012 / 12:34

Diplomatik kaynaklar, AB üyesi ülkelerin yeşil ışık yaktığı ilave yaptırımlar kapsamında Suriye uçaklarının Birlik ülkelerinin havaalanlarını kullanmasının yasaklanabileceğini belirtiyor.

Türkiye, önceki gün Moskova'dan Şam'a hareket eden Suriye havayollarına ait yolcu uçağı inişe zorlamış ve yapılan aramada bazı askeri malzemeler bulunmuştu.

Pazartesi Lüksemburg'da toplanacak AB dışişleri bakanlarının onaylaması beklenen ilave yaptırımlarla, Şam yönetiminin önde gelen  28 yetkilisinin mal varlıkları dondurulması, AB'ye seyahatlerinin engellenmesi ve rejime silah sağladığı düşünülen 2 şirketin AB'deki malvarlıklarının da dondurulması gündemde.

Yaptırımlar kapsamında, AB ülkelerinde ikamet edenlerin, silah taşıyan ya da ticaretini yapan Suriyeli şirketlerle iş yapmalarının da yasaklanması öngörülüyor.

AB, "halka yönelik şiddet politikası" nedeniyle bugüne dek 11 kez yaptırım kararı alarak Suriyeli 155 yetkiliyi ve 53 şirketi kara listeye dahil etti.

AB dışişleri bakanları, nükleer programı nedeniyle İran'a yönelik yeni yaptırımlar kapsamında da bu ülkeden doğalgaz ithalini yasaklamayı tartışıyor. Halihazırda İran'dan AB üyelerine doğalgaz satışı bulunmuyor.

Öte yandan AB dışişleri bakanları, Lüksemburg'da Pazar günü Rus mevkidaşları Sergey Lavrov'la Suriye'deki krizi tartışacak. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler