YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed'den şok eden hamle!
Şam'ın Gota bölgesinde Suriye Ordusu tarafından sivillere yönelik kimyasal silahlarla düzenlenen ve bin 700 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının talimatını veren 3.Tümen Komutanı Tümgeneral Salem Barakat apar topar idam edildi.
Esed'den şok eden hamle!
14 Eylül 2013 / 12:38 Güncelleme: 14 Eylül 2013 / 12:41

Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Mahir Esad'la istişare sonucu katliam kararını aldığı belirtilen Barakat'ın dünya kamuoyunu ayağa kaldıran olay sonrası Beşşar Esad tarafından idam ettirildiği ifade edildi.

Dünya kamuoyunu ayağa aldıran kimyasal saldırı sonrası Batı koalisyonu Suriye'ye müdahale kararı aldı ancak yol haritası aniden değişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yaptığı açıklamalarla başlayan ve Rusya'nın teklifiyle Beşşar Esad, elindeki kimyasal silahları BM yetkililerine teslim edeceğini açıkladı. Bu hamleyle nefes alan Esad rejimi, ikinci bir hamleyle kimyasal saldırının bir numaralı failini ortadan kaldırdı.

Bir numaralı fail apar topar infaz edildi

Bölgedeki kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Esad yönetiminin saldırının bir numaralı faili olarak belirledikleri 3.Tümen Komutanı Tümgeneral Salem Barakat'ı apar topar infaz ettirdiği öğrenildi. İnfazın idam suretiyle gerçekleştiği belirtiliyor.

Üst düzey infaz

Esad yönetimi ordunun tüm komuta kademesini toplayarak aldığı karar sonrası idam edilen 3. Tümeni komuta eden Esed subayı Tümgeneral Salem Barakat'ın daha önce ordudan ayrılarak Fransa'ya giden Menaf Tlass ile aynı rütbe ve statüde olduğu belirtildi. Rejimin bu infaz ile dünya kamuoyuna bir mesaj vermek istediği öğrenildi.

Mahir 155. tugaya talimat verdi

Alınan bilgilere göre Beşşar Esed'in kardeşi ve aynı zamanda Cumhuriyet Muhafızları ve 4.Tümen Komutanı Mahir Esad'ın kimyasal saldırıdan önce Salem Barakat ile toplantı yaptığı ve ardından emrin verildiği öğrenildi. Şam'ın 35 kilometre kuzeyindeki Kuteyfe'deki 155'inci Füze Tugayı'na iletilen emir sonrası da kimyasal saldırı gerçekleştirildi.

Kasyun ve Kuteyfe'den atılmıştı

Şam'da bin 700 sivil Suriye vatandaşının hayatını kaybettiği saldırı, Şam'ın 35 kilometre kuzeyindeki Kuteyfe'deki 155'inci Füze Tugayı ile Kasyun Dağı'ndaki 4'üncü Zırhlı Tümen'e bağlı birliklerden atılan füze ve roket saldırıları sonucu gerekleşmişti. 20 civarında kimyasal başlık taşıyan füze ve roketlerle yapılan saldırıda, FROG-7, Luna ve, M600 füzeleri ile roketler kullanılmıştı.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler