YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed'den seçim komedisi
Esed'den seçim komedisi
22 Nisan 2014 06:25
Suriye'de içsavaş tüm şiddeti ve acımasızlığı ile devam ederken Esed rejimi, devlet başkanlığı seçimlerinin 3 Haziran'da yapılacağını açıkladı.

Ajanslarda yer alan habere göre; Aday olduğunu henüz ilan etmese de şimdiden Esed’in kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Suriyeli seçmen, kimilerinin iç savaş, kimilerinin “vekâleten savaş” dediği, 2011 Mart ayından beri 150 binden fazla can alan yıkıcı süreç devam ederken, 3 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidecek.

Parlamentoda dün düzenlenen özel oturumda konuşan Meclis Başkanı Muhammed Lahham, seçimde aday olacakların, bugünden 1 Mayıs’a kadar adaylık için başvuru yapabileceklerini açıkladı.

Seçimin ülkedeki Suriye vatandaşları için 3 Haziran tarihinde yapılacağını söyleyen Lahman, Suriye dışında yaşayan, komşu ülkelerdeki 2 milyonu aşkın mülteci de dahil, vatandaşlar için ise oy kullanma tarihinin 28 Mayıs olarak belirlendiğini söyledi.

Seçimin favori adayı, iktidarına karşı isyanın başlatıldığı Devlet Başkanı Beşar Esed. 2000 yılında babası Hafız Esed’in ölümüyle iktidara gelen Beşar Esed, 2007 mayıs ayında yapılan seçimlerde oyların yüzde 97.6’sını almayı başarmıştı.

17 Temmuz’da görev süresi dolacak olan Esed, resmi olarak adaylığını henüz açıklamadı. Ancak Suriye liderinin, bir sonraki yedi yıllık dönem için aday olması ve kazanması bekleniyor. 

Dekor adaylar

Lübnan sınırında muhaliflerin kontrolündeki bir kasabadan Skype aracılığıyla AP ajansına konuşan Ahmet El Kuseyr, “Kahretsin seçimler, 3 Haziran’da. Esad, Suriyelilerin kanı üzerinden seçimleri yapacak. Ekmek bile alamayacak kadar kuşatılmışken nasıl oy kullanabilirim” dedi.

Humus’tan Suriyeli aktivist Muhammed Salih ise seçim süreciyle ilgili “Bizim için sonucu bilinen seçimler için hazırlıklar yapıldığını görüyoruz. Tabii ki diğer adaylar olacak ama bu adaylar sadece dekorasyon amaçlı” diye konuştu.

Başarısızlığa uğrayan şubat ayındaki Cenevre 2 görüşmelerinin ilk turunda, Suriye delegasyonu, muhaliflerin Esed'in istifası talebine sert dille rest çekerek “Eğer halk seçimde Esed’i seçmezse o da görevinden ayrılır” açıklaması yapmıştı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, önceki gün ordunun geçen hafta muhaliflerin elinden geri aldığı Malula kasabasını ziyaret ederek Hıristiyan halkın Paskalya Bayramı’nı burada kutladı. Esad’ın ziyaretiyle muhaliflere karşı âdeta bir gövde gösterisi izlenimi verdiği belirtiliyor.

Varil bombası terörü

Seçim tarihinin açıklanmasından saatler önce dün bir çift havan topu Şam merkezindeki meclis binasının yanına düştü. 5 kişi öldü.

Halep’teki muhalifler ise önceki gün ordunun varil bombalı saldırı düzenlediklerini, 52 kişinin öldüğünü söyledi. Dün de Halep’in Sakhur semtinde varil bombası saldırısı sonrasında bir genç kız enkazdan böyle çıkarıldı.

Seçim sistemi değişmişti

Suriye’de meclis geçen ay, en azından teorik olarak, birden fazla başkan adayının yarışabileceği yeni seçim yasasını onaylamıştı. Yeni yasada koyulan sınırlamalar arasında, başkan adayının başka ülke vatandaşı olmaması, 40 yaşını geçmiş olması, Suriye vatandaşı olmayan biriyle evlenmemiş olması, bir suça karışmamış olması ve son 10 yıldır Suriye’de yaşıyor olması yer alıyor.

Yeni yasayla ülke dışındaki muhalefet liderlerinin adaylık için yarışması engellenmiş oldu. İsyancıların kontrolündeki bölgelerde seçimlerinin yapılmasının neredeyse imkânsız. Ordu kontrolündeki özellikle Alevi nüfuslu bölgelerde ise zaten Esed'e oy çıkacak. Cihatçı Irak Şam İslam Devleti’nden korkan Hıristiyanların da Esed'e oy vermesi bekleniyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler