YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed zulmüne dünya sessiz! Açlıktan ölümler başladı
BM Dünya Gıda Programı Sözcüsü Bettina Luscher, Esed güçleri tarafından kuşatma altında bulunan Madaya kentindeki on binlerce Suriyeli'nin açlıktan ölmeye başladığını, halkın ölmemek için ot, kedi ve köpekleri yediğini açıkladı.
Esed zulmüne dünya sessiz! Açlıktan ölümler başladı
07 Ocak 2016 / 14:02 Güncelleme: 07 Ocak 2016 / 14:08

Rusya'dan ve Şii milislerden aldığı destekle muhaliflerine ölüm yağdıran Esed yönetiminin kuşattığı şehirlerde yaşayan sivil halk da açlıktan ölmeye başladı.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) Sözcüsü Bettina Luscher, Suriye'nin Madaya kentinde 40 bin sivilin ölmemek için mücadele ettiğini açıkladı.

Esed güçleri ve Lübnanlı Şii milis Hizbullah tarafından 170 gündür kuşatma altında bulunan Madaya kentinde sivil halkın ölmemek için ot, kedi ve köpek yemeye başladığı duyuruldu.

Çatışmalar yüzünden insani yardım malzemelerinin kente girişinin olumsuz olduğunu açıklayan WFP Sözcüsü, eğer gıda ve sağlık malzemeleri kente ulaşamazsa toplu ölümlerin olabileceğini söyledi.

Öte yandan, Aralık ayında 31 kişinin açlıktan öldüğünü kaydedilirken, şiddetli çatışmaların yaşandığı, gıdaların yüksek fiyattan karaborsada satıldığını ve 1 kilo pirincin 250 Euro'yu bulduğu kaydedildi.

Madaya'da yaşanılan insanlık dramını haberleştiren Alman Basın Ajansı DPA, Madaya'da açlıktan ölümlerin başladığını, şehirde gıda stoklarının bittiğini ve yakın bir gelecekte ölümlerin hızlı bir artış göstereceğini, gıdanın yanı sıra ilaç ihtiyacının önem arz ettiğini bildirdi.

Madaya’ya ilk yardım ulaştı

Esed ve Hizbullah güçleri tarafından kuşatma altına alınan Madaya’ya ilk yardım, aktivistlerin çabaları sayesinde ulaştırıldı. Rejim güçlerinin ambargo altında tuttuğu bölgeye güçlükle ulaşabilen ekipler, 150 kişiye acil gıda yardımı götürdü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler