YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed zulmü bitmiyor! Kaçarken bile bombaladılar!
Önce Esed, sonra YPG Suriye’deki Türkmenler'i hedef aldı. Türkiye’'ye sığınan Türkmenler yaşadıkları zulümleri anlattılar: Çocuklar ölüyordu. Sınırına kaçtık. Kaçarken bile uçaklar bizi bombalıyordu.
Esed zulmü bitmiyor! Kaçarken bile bombaladılar!
18 Temmuz 2015 / 10:00 Güncelleme: 18 Temmuz 2015 / 10:42

Bayram, kimileri için sevinç kimileri için ise vatandan uzakta hasret dolu günler. YPG, PYD ve DAEŞ tarafından katliamla karşı karşıya kalarak topraklarından zorla gönderilen Bayırbucak Türkmenleri için ise 'bayram' evlerine dönmek anlamını taşıyor.

Akşam, Suriye'de Esad'ın baskıcı ve zalim rejiminden, PYD'nin işgalci tutumundan kaçarak Türkiye'ye sığınan Bayır Bucak Türkmenlerinin yaşadığı, Osmaniye Kampı'na girdi.

Saldırılarda yakınlarını kaybedenler, çadır kentte çocuklarıyla birlikte yaşama tutunmaya çalışıyor. Osmaniye’deki kampta Türkmenler için her türlü imkan sağlamış durumda. Kampta yaklaşık 15 bin kişi barınıyor. İşte Osmaniye’deki Türkmen kampında kalanların hikâyeleri. 

Tırnaklarını söktüler

Lazkiye'nin 15 bin nüfuslu Rabia İlçesi’nde iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Miyada Fakih de kampa sığınınlar arasında. Fakih evlerinden kaçmalarıyla sonuçlanan süreci şöyle anlattı: “Bizler Suriye'de her şeyimizi bıraktık. Çocukları emniyet aldı. Orada tırnakları işkenceyle sökülerek feci şekilde dövüldü. Hemen belediye başkanlığını bıraktım.

Ben, eşim ve üç çocuğumla birlikte kaçmak zorunda kaldık. Evlere isabet eden kurşunlarla çocuklar ölüyordu. Daha sonra hep birlikte dağdan aşağıya inerek Türkiye sınırına doğru kaçtık. Kaçarken bile uçaklar bizi bombalıyordu. Yangınların ateşlerin içinden kaçarak canımızı zor kurtardık. İçimizde büyük bir sıkıntı var. " diye konuştu. 

Türkiye kucak açtı

Mürfet Bal da, Esad, DAEŞ ve PYD baskısından kaçıp ailece kampa sığınmış. Bal, "Bir gecede köyümüze bomba yağmaya başladı. O anda çoluk çocuk hep birlikte banyoya kaçtık. Sonra bin bir türlü zorlukla 4 çocuğumu alarak Lazkiye’ye kaçmayı başardık. Tüm kaçış yolları kapatılmıştı. Türkiye bize kucak açtı." 

Ahırlarda saklandık 

12 yaşındaki Şehnaz Karabacak: "Savaştan çok korkuyorum. İlk kez silah sesini duyduğumda büyük bir korku yaşadım. Başımızı eğe eğe kaçtık. Ahırlarda saklandık.  Ne olur büyükler savaşmayın. Çocuklar ölmesin." 

Savaş çok kötüydü

13 yaşında Rim Karaali: "Savaş çok kötü bir şey. Bombalar geldiği zaman insanın içinde bir korku oluyor. Bende Şehnaz ile aynı köyde oturuyordum. O gün sahura kalkacaktık. Bir duyduk ki bombalar düşüyor köyümüze. " 

Çadırkentten notlar

- 249 dönümlük alanda kurulmuş olan çadırkent 5 mahalleden oluşuyor. 

- 249 dönüm alanın, çamur olmaması için bin 5 bin ton  dolgu malzemesi kullanıldı. 

- Toplamda tesis içerisinde bulunan 43 ünite mahallelerde farklı amaçlarda kullanılıyor. 

- Tesis içerisinde  430 adet tuvalet ve 430 adet duş ünitesi bulunuyor. 

- Mahallelerdeki, ortak kullanım ünitelerinde Güneş Enerjisi Sistemleri ve elektrikli şofbenler kullanılıyor.

 

AKŞAM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler