YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed yine varil bombası yağdırdı: 53 ölü
Esed yine varil bombası yağdırdı: 53 ölü
02 Şubat 2014 18:09
Suriye ordusuna ait helikopterlerin Halep kentine varil bombalarıyla düzenlediği saldırılarda, 12'si kadın 53 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, orduya ait helikopterlerin Halep kentinde muhaliflerin kontolündeki Arik el-Bab, Bab Neyrab, Sukeri bölgesi ile Meysere Mahallesi'nde pazar yerini varil bombalarıyla vurması sonucu, 1'i çocuk, 12'si kadın 53 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Aktivistler, AA'ya yaptığı açıklamada, saldırılarda çok sayıda evin yıkıldığını, halkın, enkaz altındakileri kendi imkanlarıyla çıkararak sahra hastanelerine götürdüğünü söyledi.

Hava saldırıları dolayısıyla halkın yerleşim yerleri yıkılmış haldeki Halep'i terk etmeye çalıştığını dile getiren aktivistler, Esed güçlerinin her gün kente 20 ila 30 varil bombası attığını kaydetti.

Dareyya'ya 12 varil bombası

Öte yandan, Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), orduya ait helikopterlerin başkent Şam'ın Dareya bölgesine sabahtan bu yana 12 varil bombası attığını, saldırıda ölen ve yaralanların olduğunu duyurdu.

LCC, saldırılarda çok sayıda evin yıkıldığını ve hasar gördüğünü, bölgede sivil halkın insani felaket yaşadığını aktardı.

Cenevre görüşmeleri Esed'in saldırılarını durdurmadı

Bu arada, Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinin başladığı 24 Ocak'tan bu yana, Esed rejimine bağlı güçlerin saldırıları sonucu 144’ü çocuk, 602 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Şam yönetimine bağlı güçlerin saldırılarının, görüşmelerin başladığı günden bu yana özellikle de sivillerin yaşadığı bölgelerde hız kesmeden devam ettiği vurgulanarak, 24 Ocak'tan bu yana 114’ü çocuk, 602 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler