YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed yine Scud füzeleriyle vurdu
Suriye'de, rejime bağlı ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 128 kişinin öldüğü bildirildi.
Esed yine Scud füzeleriyle vurdu
12 Nisan 2013 / 07:31 Güncelleme: 12 Nisan 2013 / 07:32

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed'e bağlı birliklerin yönetim karşıtlarına yönelik hava destekli operasyonlarında, Humus'ta 40, Halep'te 33, Şam'ın banliyölerinde 19, İdlib'de 18, Hama'da 9, Dera'da 6, Deyru'z Zor, Haseke ve Kamışlı'da 1'er olmak üzere ülke genelinde 128 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bu arada, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin İdlib'in Maarretu Numan ilçesinde bir askeri helikopteri düşürdüğünü belirterek, bunun ardından savaş uçaklarının bölgeyi bombaladığını ve iki ordu arasında çatışmaların yaşandığını aktardı.

SRGC, Şam'ın Kalamun bölgesindeki 155. Tugay'dan ülkenin kuzeyine bir Scud füzesinin fırlatıldığını da ileri sürdü.

Rejim güçlerinin Şam'ın Duma, Kabun, Yermuk, Seyyide Zeynep ve Mudamiye bölgelerine havan topu ve roketlerle saldırılar düzenlediğini aktaran SRGC, Halep'in çeşitli bölgelerinin de Esed güçlerince bombalandığını bildirdi.

SRGC, Hama, Humus, İdlib, Dera ve Deyru'z Zor kentlerinde de çatışmaların yaşandığını ve düzenli ordunun muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere, tank, top ve havanlarla saldırdığını belirtti.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin, ülke genelinde gerçekleştirdiği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler