YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed: "Suriye'ye karşı düşmanca planlar düzenleniyor"
Esed: "Suriye'ye karşı düşmanca planlar düzenleniyor"
16 Temmuz 2014 17:39
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ülkesine karşı "düşmanca planlar ve komplolar" düzenlendiğini ileri sürdü.

Esed, devlet televizyonunda yayınlanan görüntüde, ülkedeki başkanlık saraylarından birinde düzenlenen yemin töreninden sonra yaptığı konuşmada, ismini vermediği bazı Arap ve Batı ülkeleri ile muhalifleri işaret ederek, "Suriye'ye karşı düşmanca planlar ve komplolar düzenleniyor" dedi.

Konuşması boyunca "egemenlik referandumu" olarak nitelendirdiği devlet başkanlığı seçimini savunan Esed, seçimde "ülkelerindeki Suriyelilerin oy kullanmasına izin vermeyen" ülkeleri eleştirdi.

Suriye'de 1980'lerden bu yana yasaklı olan Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) da ağır ithamlarda bulunan Esed, Ortadoğu'daki "Arap Baharı'nın "sahte" olduğunu savunarak, "Gerçek olsaydı gerici Arap ülkelerinden başlardı" ifadesini kullandı.

Esed, Suriye'deki çatışmalar için "iç savaş" teriminin kullanılmasını reddederek, "Bu 'teröristlere' meşruiyet kazandırma girişimidir. Suriye'deki krizin siyasi çözümü 'iç uzlaşı' üzerine kurulur. Terörle mücadeleye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Suriye sorununun çözümü için "ulusal diyaloğu" savunan Esed, "Ulusal diyaloğun, bazı ülkeler için çalışan" ve "Yurtsever olmadıkları tespit edilen güçleri" kapsamayacağını dile getirdi.

"Terörü destekleyen Arap ve Batı ülkelerinin bunun bedelini ağır ödeyeceklerini" söyleyen Esed, "Suriye'nin her köşesinde güvenliği sağlayana kadar silahlı gruplarla savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Rakka ve Halep'teki durum

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına da değinen Esed, bazı ülkelerin bu konudaki tutumlarını eleştirerek, Filistin davasının Suriye için "temel mesele" olarak kalacağını ifade etti.

Rusya, İran ve Çin ile "vefakar direnişçiler" diye nitelendirdiği Lübnan Hizbullahı'na teşekkür eden Esed, bir süredir Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolünde olan Rakka'yı "teröristlerden" kurtarma ve Halep ilinde kontrollerinden çıkan bölgeleri "geri alma sözü" verdi.

Suriye'de 3 Haziran'da yapılan ancak başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası çevrelerce eleştirilen seçimde, yüzde 88,7'lik oyla Beşşar Esed'in yeniden Devlet Başkanı seçildiği açıklanmıştı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler