YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed sonunda 'yok artık' dedirtti
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, muhaliflerin ülkeye kimyasal silah soktuklarını itiraf ettiklerini, yetkililerin, bu kimyasal silahların saklandığı yerleri ve laboratuvarları ortaya çıkardığını söyledi.
Esed sonunda 'yok artık' dedirtti
26 Eylül 2013 / 12:40 Güncelleme: 26 Eylül 2013 / 16:42

Venezuela'nın resmi Telesur televizyon kanalına konuşan Esed, ele geçirilen kanıtların 21 Ağustos'ta başkent Şam yakınlarında düzenlenen ve çoğu çocuk 1500'den fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırıdan muhaliflerin sorumlu olduğuna işaret ettiğini vurguladı.

Esed, yaklaşık 40 dakika süren röportaj sırasında muhaliflerin elindeki kimyasal silahlarla ilgili kanıtların Rusya'ya gönderildiğini belirtti.

Aralarında Suudi Arabistan'ın da bulunduğu bazı ülkelerin muhaliflere silah sağladığı ile ilgili kanıtlar olduğuna işaret eden Esed, muhaliflerin kimyasal silahları nereden elde ettiğine ilişkin kanıtın ise henüz bulunamadığını söyledi.

Kimyasal silahları teslim etmeyi kabul etmelerinin ardından askeri müdahale planlarının rafa kaldırılmasına rağmen ABD'nin ülkesine askeri saldırıda bulunma olasılığının hala var olduğunu belirten Esed, "teröristlerin" BM uzmanlarının hükümete ait kimyasal cephaneliği kontrol ve imha etmek için ülkeye girmesini engellemeye çalışacağı öngörüsünde bulundu.

ABD ile İran arasındaki ilişkilerle ilgili bir soru üzerine Esed, iki ülke arasındaki buzların erimeye başlamasını olumlu bir gelişme olarak niteledi ancak bunun Tahran'ın Washington'a güvendiği anlamına gelmeyeceğine dikkat çekti.Esed, ABD'nin İran'a nükleer silah konusunda baskı yapmayı bırakması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

AA

terörist, haydut esed
 // sami aydan
hala suriye devlet başkanı diye haber yapıyorsunuz. adam uluslararası bir haydut, kimyasal silah kullanmış bir cani, uluslararası hukuku ve insan haklarını ayakları altına almış biri. suriye dışına çıkamıyor, şamın dışına çıkamıyor, devlet başkanlığı düşeli çok olmuş, iran ve rusya tarafından ayakta tutulmaya çalışılan suriye halkının ve dünya halklarının düşmanı bir uluslararası bir teröristtir esed. ...
26 Eylül 2013 Perşembe 14:05
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler