YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed Scud füzeleri ile saldırdı iddiası
Esed Scud füzeleri ile saldırdı iddiası
13 Aralık 2012 09:30
Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı güçlerin son günlerde direnişçilere karşı Scud füzeleri kullandığını iddia edildi.

Amerikan medyası, Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı güçlerin son günlerde direnişçilere karşı Scud füzeleri kullandığını iddia ederken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, ''Füzelerin türünü teyit edemem ancak füzelerin kullanıldığını görüyoruz'' dedi.

New York Times'ın haberine göre, ABD yönetiminden bir yetkili, füzelerin Şam bölgesinden Suriye'nin kuzeyindeki hedeflere atıldığını belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, hedeflerin, Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki bölgelerde bulunduğunu söyledi. Gazetenin haberinde, Scud saldırılarının ne kadar can kaybına yol açtığının bilinmediği ifade edilirken, üst düzey bir yetkili, Obama yönetiminin, Esed rejiminin Scud füzeleri kullanmasını, çatışmada ''önemli boyutta bir tırmanış'' olarak gördüğünü belirtti. Yetkili, aslında savunma amaçlı bir silah olan Scud'ların saldırı amacıyla kullanılmasına dikkat çekerek, bunun Esed'in ne kadar artan bir baskı altında olduğunu gösterdiğini kaydetti.

AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler