YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed rejiminin yeni bakanları da AB'nin yaptırım listesinde
Esed rejiminin yeni bakanları da AB'nin yaptırım listesinde
21 Ekim 2014 16:21
Avrupa Birliği (AB), Suriye'deki Esed rejiminin 12 yeni bakanını yaptırımlar listesine ekledi.

AB resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe giren Suriye'ye ilave yaptırımlar kapsamında, Beşşar Esed rejiminin 28 Ağustos'ta atadığı yeni hükümetin üyelerinin "rejimin sivil halka şiddet uygulayarak baskı politikasındaki sorumlulukları" nedeniyle mal varlıkları donduruldu ve AB'ye seyahatleri yasaklandı.

Bakanlara ilaveten Esed rejimine petrol temin eden Tri-Ocean ve OPT adlı iki şirketin üst düzey yöneticileriyle sivillere yönelik saldırılarda rol alan iki üst düzey askeri yetkili de mal varlıkları dondurularak ve vize yasağı getirilerek yaptırımlar listesine dahil edildi.

AB dışişleri bakanlarının dün onayladığı ilave yaptırımlarla Esed rejimine petrol temin eden Pangates International ve Abdulkarim Group adlı şirketlerin mal varlıkları da donduruldu.

İlave yaptırımlarla ayrıca "ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan rejimin hava kuvvetlerinin kullandığı jet yakıtı ve diğer katkı maddelerinin Suriye'ye satışı" yasaklandı.

AB'nin Esed rejimine yönelik yaptırımları kapsamında bugüne dek mal varlıkları dondurularak vize yasağı getirilen yetkililerin sayısı 211'e ulaştı. AB ayrıca rejime destek sağlayan 63 şirket ve kuruluşun mal varlıklarını dondurdu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler