YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed onları ölüme terk etti!
Şam’da Esed’in kuşatması altındaki Yermuk'te, açlık ve ölüme terkedilen Filistinliler “bizi kurtarın” çağrısında bulundu. Filistinliler, elektriklerin olmadığı kampta susuzluk ve aşırı soğuklara karşı da yaşam mücadelesi veriyor.
Esed onları ölüme terk etti!
18 Ocak 2015 / 07:25 Güncelleme: 18 Ocak 2015 / 09:53

Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyindeki Yermuk Kampı’ndaki Filistinliler, tüm dünyaya Esed rejiminin kampa uyguladığı ambargonun kaldırılması için yardım çağrısı yaptı.

Açıklamada, kamp sakinleri açlık, susuzluk ve aşırı soğuklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını, gıda maddesi bulamadıklarından dolayı ot yediklerini ve içme suyu olarak da erittikleri karı kullandıklarını dile getirdi. Yermuk Kampı sakinleri, elektrik, yakıt ve ilaç yokluğunun hayatlarını iyice zorlaştırdığını kaydetti.

Salgın hastalık riski

Açlık, yokluk ve soğuklardan dolayı salgın hastalıkların arttığını ve birçok kişinin hayatını kaybettiğini vurgulandı.  

Yermuk Kampı’nda Yerel Hizmetler Sorumlusu olan Ebu Halid, hastaneler ve hayati alanlarda kullanılmak üzere yakındaki Sebine kentinden elektrik getirmeye çalıştıklarını ama rejimin bu çabalarını engellediğini söyledi. Ebu Halid, daha sonra aynı şeyi Huceyre beldesinden denediklerini ama rejimin yine engellediğini ifade etti.

İki yıllık ambargo

Suriye Medya Heyeti, Esed rejiminin iki yıldır uyguladığı ambargodan dolayı nüfusu 160 binden 18 bine düşen Yermuk kampında bir insanı dramın yaşandığı uyarısında bulundu.

Filistin İnsan Hakları Birliği de (PLHR), Suriye rejiminin su kesintisini bir silah olarak kullandığını ve bunun insani bir felakete yol açtığını duyurmuştu. Su kesintisi kampta çok sayıda hastalığa neden oluyor. Susuzluktan dolayı Yermuk kampı sakinleri, bahçelerinde sebze ve meyve de yetiştiremiyor. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler