YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Esed misket bombası kullanıyor"
"Esed misket bombası kullanıyor"
06 Aralık 2012 17:10
Suriye'de Esed'e bağlı savaş uçaklarının, sivil yerleşim yerlerine yönelik misket ve fosfor bombası kullandığı iddia edildi.

Muhaliflerin yayınladığı görüntülerde, helikopterden atılan ve dağılan fosfor ve misket bombalarının sivil yerleşim yerlerine düşme anı görülüyor.

Suriye'de muhaliflerin ilerleyişi karşısında köşeye sıkıştığı iddia edilen  Esed'in uluslar arası alanda kullanımı yasaklanan silahlara başvurduğu  belirtiliyor. Muhalifler, bugün Deyr Ez Zor'un İmreiyye kasabasını misket ve fosfor bombaları ile vurduğunu duyurdu. Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan görüntülerde yerleşim yeri üzerinde uçan bir helikopter sesi duyuluyor. Daha sonra helikopterden fırlatılan ve yerleşim yeri üzerine düşün misket ve fosfor bombaları görülüyor. Bombaların gökyüzünde  düşme anı saniye saniye  görülüyor. Görüntülerde, havada dağılan yüzlerce bomba dikkat çekiyor.
Toz bulutu eşliğinde düşen bombalar adeta  İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırıyı hatırlatıyor.

Muhalifler, daha önce Esed yönetiminin uluslar arası alanda kullanımı yasaklanan misket bombaları ile birçok şehri bombaladığını duyurmuşlardı. Muhalifler kanıt  olarak patlamış misket bombalarının görüntüsünü yayınlamışlardı. Esed yönetimi ise misket bombası kullandığı iddialarını yalanlamıştı.

Suriye rejiminin son iddia edilen görüntülerle ile ilgili yapacağı açıklama merak ediliyor. 


CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler