YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Esed misillime yapamaz"
"Esed misillime yapamaz"
24 Mart 2014 15:20
Daily Telegraph gazetesi, Türk savaş uçaklarının bir Suriye savaş uçağını düşürmesiyle ilgili haberinde savaşın NATO'nun doğu sınırını tehdit etmeye başladığını belirtiyor.

Haberde şöyle deniyor;

''Cumhurbaşkanı Gül Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'e kutlama mesajı gönderdi.Türkiye hâlâ NATO üyesi ve topraklarına yönelik bir saldırı, teoride, beşinci madde uyarınca NATO'nun müdahalesini gerektiriyor. Suriye, uçağın düşürülmesine sert tepki verdi ancak bir askeri karşılıktan söz etmedi."

Aynı gazetede yer alan Richard Spencer imzalı bir analizde ise;

" Türkiye NATO'nun önemli ve değerli bir üyesi. Eski Sovyetler Birliği, İran ve Arap dünyasıyla sınır komşusu. Sınırlarında olanlar, NATO sözleşmesinde saldırıya uğramaları halinde diğer üyelerin yardımına koşulmasını öngören madde uyarınca İngiltere için de önemli. Ne hükümet ne de kamuoyu bunu istese de bu, İngiltere'nin de kolayca savaşın içine çekilebileceğini gösteriyor.

Fakat pratikte durum öyle değil. İttifak sözleşmesinin meşru müdafaa sözleşmesi, İngiltere'nin savaşın içine çekilme olasılığını azaltıyor. Bunun nedeni, başından beri Esed'ın, Batı'nın Rusya'nın vetosuna takılmamak için BM Güvenlik Konseyi'ni by-pass ederek askeri müdahaleyi hukuki açıdan haklı gösterecek bir gerekçe aradığını bilmesi. Türkiye'ye misilleme, bu gerekçeyi sağlayacak. Bu nedenle Esed'ın kendini frenlemesi daha da olası."

 

BBC TÜRKÇE

esad end esad
 // depakın
esad artık bu oyunda devre dışı kalmıştır çünkü yeni oluşumda türk-rus ve iran üçgeninde esad ın yeri yer almamaktadır dolayısıyla yutulması kolay bir lokma haline gelmiştir ki esad da bunu anlayacak kadar zekidir umarım yoksa kendi sonunu hazırlar bunun içinde nato ya falan gerek bile yok ...
24 Mart 2014 Pazartesi 15:58
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler